Amerykańska księżna tematem rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku

Po ponad rocznej przerwie Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku mogły się spotkać i podyskutować o ostatnio przeczytanej książce. Spotkanie zostało zorganizowane w gościnnych progach Cafe Emilia w Nakle nad Notecią.

Tym razem tematem rozmowy były wspomnienia spisane przez młodą Amerykankę, która poślubiła polskiego księcia z rodu Sapiehów.

Książka obejmuje zaledwie 6 lat pobytu w Polsce Virgilii Peterson, która wychodząc za mąż za Pawła Sapiehę, zamieszkała w jego rodzinnym majątku w Siedliskach w powiecie lwowskim (Kresy Wschodnie). Autorka opisała w swoich wspomnieniach życie ziemian, arystokracji oraz elit Warszawy i przemysłowców górnośląskich wśród, których się obracała.

Jeśli ktoś z czytelników liczył na to, że znajdzie na kartach jej wspomnień opis romantycznej miłości i cudownego życia jako księżnej, bardzo się zdziwi. Książka „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” to raczej opis przedwojennej Polski widziany oczami młodej kobiety, urodzonej i wychowanej w Nowym Jorku. Kobiety, dla której konserwatyzm światopoglądowy, tradycja, kult przeszłości oraz poczucie obowiązku wobec rodu i ojczyzny są niezrozumiałe. Wiele spraw ją dziwi i nie potrafi zrozumieć ani godzić się z tym, co zastała.

Po wybuchu wojny Virgilia wraz z mężem i dziećmi wyjechali na Węgry, następnie do Paryża, by w maju 1940 roku opuścić Europę. W Stanach zamieszkali u jej matki. Po opublikowaniu wspomnień z pobytu w ojczyźnie męża, Virgilia stała się postacią rozpoznawalną. Jeździła po Stanach na spotkania autorskie, na których opowiadała o Polsce.Niestety jej mąż nie mógł sobie znaleźć zajęcia w nowym miejscu. W końcu wstąpił do armii amerykańskiej i jako jej oficer brał udział w wyzwoleniu Paryża. Walczył także w Korei.

Niestety ich małżeństwo nie przetrwało. Po rozwodzie Paweł Sapieha wrócił do Europy. Mieszkał w Grecji i we Włoszech. Zmarł w Monachium. Virgilia wraz z dziećmi pozostała w USA.

Wszystkich chcących dokładnie poznać losy Virgilii i Pawła Sapiehów zachęcamy do przeczytania wspomnień, które w Polsce po raz pierwszy ukazały się dopiero w 2019 roku.

Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią