Apel Straży Miejskiej do kierowców

Osoby z niepełnosprawnościami, podobnie jak pozostała część społeczeństwa mają prawo do samodzielnego i aktywnego życia, korzystanie z tego prawa daje możliwość łatwego i bezpiecznego przemieszczania się w celu załatwiania codziennych spraw.

Parkowanie w miejscu oznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej bez zezwolenia jest wykroczeniem i utrudnianiem życia tym osobom. Tak więc pamiętajmy, aby bariery usuwać a nie je stwarzać.

We wtorek 25 lutego 2020 roku nakielscy strażnicy miejscy podczas patrolu miasta podjęli interwencję dotyczącą nieuprawnionego zajęcia miejsca parkingowego zarezerwowanego dla osoby niepełnosprawnej znajdującego się na ul. Dąbrowskiego w Nakle nad Notecią. Mężczyzna, który popełnił to wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych z art. 92§1 kw. Kierowca otrzymał również 5 punktów karnych za to wykroczenie.

Zajmowanie miejsc parkingowych przez osoby nieuprawnione na tzw. kopertach jest wykroczeniem podlegającym karze. Obecnie obowiązujące przepisy informują, że: niestosowanie się do znaku D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29 (informującą o miejscach dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne), może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych i 5 punktami karnymi. Taka sama kara, w wysokości 500 złotych i 5 punktów karnych, grozi za „niestosowanie się do znaku P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez wspomnianych znaków pionowych D-18, D-18a lub D-18b.

Aby móc parkować na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami, pojazd powinien być oznaczony specjalną kartą parkingową określoną w art. 8 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Karta parkingowa przyznawana jest osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności i należy ją umieścić w widocznym miejscu w samochodzie. Karta parkingowa to zezwolenie umożliwiające parkowanie na kopertach uprzywilejowanych. Karta nie jest przyznawana na samochód lecz na osobę z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dokument wydawany jest przez starostę. Jest ona dokumentem międzynarodowym i jej zastosowanie obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

Straż Miejska w Nakle nad Notecią