Aula nakielskiego liceum odzyskuje dawny urok!

Wczoraj, 23 września 2019 roku, nastąpił odbiór prac przeprowadzonych w zakresie konserwacji estetyczno-plastycznej polichromii ścian auli budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Powiat Nakielski już od kilku lat sukcesywnie pracuje nad odzyskaniem wartości historycznej i estetycznej auli nakielskiego liceum. We wcześniejszych etapach prac udało się wyremontować w całości westybul, drewniane dekoracje wsporników stropu (8 elementów) oraz wymienić trzy zewnętrzne okna auli. W roku bieżącym udało się „odzyskać” kolejne ściany budynku.

Część środków na wykonanie prac Powiat Nakielski pozyskuje z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dotację można otrzymać w ramach corocznego naboru wniosków o dotację na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

Prace mają na celu przywrócenie budynkowi szkoły historycznej wartości z lat 1876 – 1910. Odkrycie oryginalnej faktury nie tylko nadaje auli osobliwy wyglądu – jest także odzwierciedleniem wieloletnich tradycji szkoły.

materiał: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, Monika Oleś