Awans koszykarzy Nakła był tak bliski

W sobotę 18 stycznia 2020 r. w sali Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle odbyła się I runda eliminacji w piłce koszykowej mężczyzn do finałów XVI Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich LZS „Tokyo 2020” w Sępólnie Krajeńskim. Do rywalizacji o awans do rundy drugiej przystąpiły reprezentacje Gniewkowa (brązowy medalista poprzednich Igrzysk i wielokrotny medalista w tej dyscyplinie), Świecia i Nakła. Wszystkich przybyłych powitali Jacek Kiersznicki – przewodniczący Rady Miejsko – Gminnej LZS w Nakle i Kazimierz Toczko – dyrektor szkoły. Zawody rozegrano systemem każdy z każdym, 4 kwarty po 10 minut. Spotkania prowadzili sędziowie z PZKosz.: Tomasz Matejek, Marcin Wasilewski, a przy stoliku Beata i Marcin Dudzińscy

W pierwszym meczu spotkały się drużyny  Nakła i Gniewkowa. W pierwszej
kwarcie do stanu 10:10 toczyła się wyrównana walka. Dwa kosze w końcówce pierwszej kwarty dały 4 punkty przewagi gościom(14:10). W drugiej kwarcie zespół Gniewkowa powiększył przewagę  i po połowie spotkania wygrywali 29:20. Po kolejnych 10 minutach przewaga wzrosła do 11 punktów (45:34) i wydawało się, że nakielanie przegrają to spotkanie. Ostatnia kwarta to popisowa gra gospodarzy. Lepsza obrona i skuteczne akcje pod koszem przeciwnika spowodowały, że na tablicy pojawił się remis 47:47 a na 9 sekund przed końcem meczu gospodarze prowadzili 55:54. Te ostatnie sekundy były prawdziwym horrorem. Akcję z boku boiska rozgrywali koszykarze Gniewkowa. Skuteczna obrona, niecelny rzut spowodowały, że gospodarze wygrywali  mecz.
Nakło – Gniewkowo 55:54 (10:14, 10:15, 14:16, 21:9)
Nakło: Kensik Robert 13, Nowak Michał 13(2), Truszczyński Jakub 12(2),
Masojć Przemysław 11(3), Poskrop Piotr 6, Kwasigroch Stanisław, Rakowski
Tomasz, Wolarz Marcin, Kamieniarz Krzysztof.W drugim meczu spotkały się drużyny Świecia i Gniewkowa. Mecz również był emocjonujący, wyrównany. Stał na dobrym poziomie sportowym. O 10 punktowej wygranej Gniewkowa zadecydowała 2 kwarta.

Świecie – Gniewkowo 45: 55 ( 9:11, 10:18, 17:14, 9:12 )

W ostatnim spotkaniu Nakło zmierzyło się ze Świeciem. Mecz, ten decydował o wszystkim. Decydował o końcowej klasyfikacji zawodów no i o awansie do kolejnej rundy. Nakielanie by awansować mogli pozwolić sobie nawet na porażkę w tym meczu ale nie większą niż różnicą 5 -punktów. Zwycięstwo dawało awans z pierwszego miejsca. drugim zespołem, który  zdobywał awans było Gniewkowo.

Mecz ze Świeciem rozpoczął się fatalnie dla gospodarzy. Pierwsza kwarta praktycznie przesądziła o losach meczu, końcowej klasyfikacji i awansie. Zespół ze Świecia w pierwszych 10 minutach dominował na parkiecie. Zawodnicy grali szybciej skuteczniej w obronie i trafiali do kosza. Gospodarze mieli z tym duży problem. Grali zbyt nerwowo, no i kosz przeciwnika został jakby zaczarowany.  Ten fatalny początek meczu – sprawił, że, goście wygrali tę kwartę różnicą 17 pkt. Awans w tym momencie mocno się oddalił Przebudzenie, zdecydowanie lepsza gra gospodarzy od 2 kwarty zaowocowała. Dała gospodarzom zwycięstwo 2 punktami i po połowie spotkania było 30:15 dla gości. W trzeciej i czwartej kwarcie toczyła się zacięta walka o punkty. Zespół ze Świecia był skuteczniejszy  i wygrał nieznacznie te kwarty i  cały mecz.

Nakło – Świecie 40:61 (3:20, 12:10, 9:14, 16:17)
Nakło Robert Kensik 11, Jakub Truszczyński 10(1), Piotr Poskrop 7(1),
Kamieniarz Krzysztof 4, Michał Nowak 4, Rakowski Tomasz 2, Masojć
Przemysław 2.

Ta porażka spowodowała. że każdy zespół wygrał jeden mecz i jeden przegrał. Konieczna była dodatkowa tabela w której Liczyły się małe punkty…

Kolejność końcowa  turnieju:

1. Świecie  –  3 pkt. 106:95 (+11)
2. Gniewkowo – 3 pkt. 109:100 (+9)
3. Nakło  –   3 pkt. 95:115 (-20)Tym samym Nakło nie uzyskało awansu do kolejnej rundy. Zespołowi należą się jednak gorące podziękowania za ambicję, wolę walki, za postawę sportową na boisku. Awans był bardzo blisko.  Organizatorami zawodów byli: Rada Miejsko-Gminna LZS i  Nakielski Sport.