Bibliotekarz poleca – cykl kryminalny o Edwardzie Popielskim

123

Marek Krajewski jako pisarz kryminałów zasłynął z cyklu powieści o Eberhardzie Mocku. Fanom jego twórczości, mniej znana jest druga seria kryminałów retro, opowiadająca o przygodach Edmunda Popielskiego. Jest on komisarzem policji państwowej, mieszkającym w przedwojennym Lwowie. Doskonale wykształcony, inteligentny i obficie korzystający z uroków życia Popielski prowadzi nas przez gąszcz trudnych kryminalnych zagadek, straszliwych zbrodni i mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu.

W powieściach Krajewskiego niezwykle sugestywnie ukazane zostały Kresy Wschodnie – wymazane z naszej historycznej świadomości. Barwna mieszanka narodowościowa, przepiękny Lwów z jego klimatami, słynni batiarzy, sprawiają, że dla wielu czytelników będzie to również podróż sentymentalna. Można w niej  poznać życie codzienne, zajrzeć do kawiarni i salonów, skosztować unikalnej lwowskiej kuchni w wytwornych restauracjach i podłych spelunkach.

Dodatkowo opowiadana przez Krajewskiego historia komisarza Popielskiego w pełni odzwierciedla polskie losy. Od odzyskania niepodległości, walki w wojnie polsko-bolszewickiej, koszmaru okupacji najpierw niemieckiej, a później sowieckiej. Popielski jako zażarty przeciwnik Sowietów, staje się dla nich śmiertelnym wrogiem. W 1945 roku na zawsze utraci swój ukochany Lwów i wraz z innymi Polakami zostaje przemieszczony na Ziemie Odzyskane i osiedla się we Wrocławiu. Tam przyjdzie mu ukrywać się przed nową władzą komunistyczną. Zostaje prywatnym detektywem i spotka się nawet ze swoim niemieckim kolegą po fachu Mockiem, z którym wspólnie poprowadzą śledztwo.

Mam nadzieję, że udało mi się Państwa zachęcić do zapoznania się z cyklem, składającym się z dziewięciu części w chronologicznej kolejności:

Dziewczyna o czterech palcach     1922

Pomocnik kata                             1927

Liczby Charona                             1929

Rzeki Hadesu                                1933/1946

Głowa Minotaura                           1937

Erynie                                           1939

W otchłani mroku                           1946

Arena szczurów                              1948

Władca liczb                                   1956

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią