Bibliotekarz poleca dzieciom – książki o tematyce chorób

118

Helena Kraljic jest autorką książek dla dzieci, które uczą najmłodszych obchodzenia się z chorobami. W Filii Dziecięcej znajdziecie Państwo książki tej autorki: „Maja i Michał dzieci z cukrzycą”, „Mam zespół Downa”, „Mam dysleksję”. Opowiadają one o radzeniu sobie dzieci i ich rodziców z długotrwałymi chorobami.

Zapewne mogą pojawić się wątpliwości, czy dziecko w wieku szkolnym czy przedszkolnym sprosta nowej sytuacji jaką jest choroba. Jest to niewątpliwie trudny czas dla każdego człowieka. Nowe otoczenie, lekarze, często pobyty w szpitalu, potem powrót do szkoły. Rówieśnicy zadają pytania, na które dzieci nie zawsze znają odpowiedź. W takim przypadku dobrze jest sięgnąć po książkę, która opowiada o życiu z chorobą, o relacjach z przyjaciółmi i z rodziną, którzy pomagają sobie i wspierają się nawzajem.

Książka „Mam zespół Downa” to wzruszająca bajka dla dzieci o chorym chłopcu.  Ukazuje ona sytuację dziecka cierpiącego na tę dolegliwość. Potrzebuje ono większego zrozumienia i więcej czasu na naukę. Wymaga także dużego wsparcia i miłości ze strony najbliższych. Ta krótka opowieść z pewnością wleje otuchę w serca osób, które na co dzień stykają się z dziećmi z zespołem Downa.

„Mam dysleksję” to książka, która pokazuje problem braku akceptacji dzieci z tym schorzeniem. Dyslektyków można spotkać w każdej szkole. Mimo rozwiniętej inteligencji i kreatywności są często odrzucane przez rówieśników. Książeczka o małym dyslektyku-Stasiu przybliża przyczynę zaburzenia, pomaga oswoić problem oraz udowadnia, że pomimo choroby można odnosić wielkie sukcesy. Ponadto uczy wrażliwości i otwartości na innych.  Czytelnik zapoznaje się również ze sławnymi osobami, które miały problemy z pisaniem i mówieniem.

Zachęcamy do zapoznania się z proponowanymi książkami, aby przybliżyć sobie jak najwięcej informacji o chorobach, z którymi być może przyjdzie nam się kiedyś spotkać.

Autor: Sandra Pruska PiMBP w Nakle nad Notecią