Bibliotekarz poleca – „Złodziejka książek” Markusa Zusaka

231

„Złodziejka książek” to fascynująca opowieść o przyjaźni i człowieczeństwie w czasach II wojny światowej.

Opowiada o losach nastoletniej Liesel, która wraz z bratem trafia do rodziny zastępczej. Niestety podczas podróży jej młodszy brat umiera. Dziewczynka zostaje całkiem sama z obcymi ludźmi. Jej ucieczką od otaczającej rzeczywistości stają się książki, które kradnie.

Pierwszą jest „Podręcznik grabarza”, z której uczy się czytać i poznaje magię słów tworzących historię. Następną książkę wyciąga ze stosu przeznaczonego przez nazistów do spalenia. Kolejne kradnie z biblioteczki żony burmistrza.

Książki stają się dla Liesel tarczą i lekiem na strach, nędzę i wszystkie złe emocje. Kiedy jej opiekunowie dają schronienie żydowskiemu chłopcu, dziewczynka przekonuje się, że  podejmując ryzyko są oni na wskroś dobrymi i zdolnymi do poświęceń ludźmi.

Najbardziej zaskakujące w tej książce jest jednak to, że jej narratorem jest śmierć. Śmierć, która próbuje wytłumaczyć, że to nie ona zabija. Tłumaczy, że to życie odchodzi od nas. Opowiada  nam historię wielkiej życzliwości  i przyjaźni w czasie walki i wszechobecnej nienawiści.

Stara się  również przekazać czytelnikowi, że da się żyć w zgodzie ze sobą, nie ulegając ogólnym poglądom. Ostrzega przed spotkaniem ze sobą, ale równocześnie stwierdza, że jest ono nieuniknione.

„Złodziejka książek” należy do tych, które wzbudzają w czytelniku największe emocje. Odnosi się do wszystkiego co znamy, mówi o chwilach, które nas przerażają i których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć. Zmusza do przemyśleń i na pewno pozostanie w pamięci każdego, kto ją przeczyta. Jest poruszająca i do głębi wzruszająca.

(Dla czytelników powyżej 14 roku życia)

Książka Markusa Zusaka zdobyła liczne nagrody i wyróżnienie oraz została sfilmowana.

Poleca: Katarzyna Hass – Filia Biblioteczna w Paterku