Błędy we wnioskach o 500 plus mogą opóźnić wypłatę świadczenia

Portrait of group of childrens having fun in the park.

Chociaż rodzice już nie pierwszy raz wnioskują o świadczenie wychowawcze 500 plus, to jednak nadal popełniają błędy. Niepoprawnie wypełniony wniosek trzeba zweryfikować, wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy i może opóźnić wypłatę świadczenia. 

Już od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął  się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Pierwsze wypłaty ruszyły już w czerwcu i trafią do osób, które do końca kwietnia złożyły prawidłowy i kompletny wniosek. Zdarzają się niestety sytuacje, że z powodu błędów pojawiających się we wnioskach wypłata świadczenia może się opóźnić.

Najczęstsze błędy

Najczęściej pojawiającym się błędem jest złożenie dwóch  wniosków przez obojga  rodziców na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowuje dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje  temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł– wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Kolejnymi, często popełnianym  błędami we wnioskach o 500 plus są literówki. Zdarza się, że opiekun nieprawidłowo wpisze numer PESEL dziecka, czy poda błędny numer rachunku bankowego. 

Zanim wyślesz-przeczytaj

-Pomyłek co prawda jest mniej niż w ubiegłym roku, ale niestety wciąż się zdarzają,  co wydłuża załatwienie sprawy. Dlatego wartoprzed wysłaniem dokumentu sprawdzić wszystkie dane. Poprawnie złożony formularz gwarantuje szybką wypłatę świadczenia- dodaje Katarzyna Krupicka

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

Dla osób, które złożyły wniosek o 500 plus jeszcze w maju terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub w lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od początku 2022 roku.  W ubiegłym roku rodzice i opiekunowie złożyli na poprzedni okres świadczeniowy 5 mln wniosków dotyczących 7,4 mln dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło 260 tys. wniosków na 380 tys. dzieci.

 

Katarzyna Krupicka – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego               w zastępie Krystyny Michałek regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa kujawsko – pomorskiego