BohaterON w Szkole Podstawowej w Łobżenicy

Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy aktywnie włączyła się do IV edycji Ogólnopolskiej Kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!” Przedsięwzięcie miało na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii XX wieku. Projekt edukował zarówno dzieci jak i młodzież, bazując na historiach Powstańców, wzmacniał poczucie tożsamości narodowej oraz krzewił postawy patriotyczne, a także budował wrażliwość społeczną.

Uczniowienaszej szkoły, w tym: 20. DH „Zawisza Niebiescy” i Szkolne Koło Wolontariatu „poMOCNI”, bardzo chętnie odpowiedzieli na apel szkolnych koordynatorów tej kampanii, nauczycieli: Wiesława Chwaliszewskiego, Katarzyny Mudyna, Sandry Soja oraz Aleksandry Baumann. Łącznie młodzi ludzie napisali 105 kartek, w tym listów i widokówek, do anonimowych Powstańców, ale również do tych, z imienia i nazwiska. Trzeba przyznać, że uczniowie w pięknych, pełnych ciepła słów przekazywali wyrazy wdzięczności, podziwu, szacunku, sympatii ludziom, dzięki którym mogą żyć w wolnej i niepodległej Polsce.

Udział w tej Kampanii sprawił, że dzieci i młodzież mogły poznać genezę Powstania Warszawskiego, ale także poznać biogramy żyjących Powstańców i napisać do nich list bądź własnoręcznie wykonaną kartkę. Należy nadmienić, iż niektórzy uczniowie podali swój adres do korespondencji, by Powstaniec mógł im odpisać.

mgr Aleksandra Baumann