Byłe księgowe z Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie zostały skazane

Byłe księgowe Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie zostały skazane. Nieprawomocny wyrok w procesie Elżbiety G. i Renaty G. zapadł we wtorkowe (16 czerwca) popołudnie w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.

Przez ponad dekadę dwie księgowe skutecznie wyprowadziły z kasy Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie kwotę przeszło 7 milionów złotych. Renata G. na swoje konto przelała znaczną część tej kwoty, bo przeszło 5 mln zł, natomiast Elżbieta G. pozostałe 2 mln.

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy postawili obie byłe pracownice placówki na ławie oskarżonych. Kobiety przyznały się do winy, chciały nawet dobrowolnie poddać się karze, jednak jej wysokość nie została zaakceptowana ani przez śledczych, ani przez pełnomocnika placówki. Ten ostatni podczas mów stron domagał się dla Renaty G. aż dwunastu lat za kratkami i piętnastoletniego zakazu wykonywania zawodu księgowej.

Dzisiaj, 16 czerwca 2020 roku w bydgoskim Sądzie Okręgowym zapadł wyrok w procesie.

Sąd uznał winę obu byłych pracownic placówki. Renata G. została nieprawomocnie skazana na siedem lat pozbawienia wolności, natomiast Elżbieta G. ma spędzić za kratkami dwa lata. Kobiety muszą zwrócić zagarniętą kwotę i solidarnie na rzecz placówki zapłacić zadośćuczynienie w wysokości 1,3 mln zł. Obie mają także zakaz wykonywania zawodu księgowej – Renata G. na osiem, a Elżbieta G. na trzy lata. Wobec tej pierwszej zastosowano również środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Jednocześnie sąd nakazał podanie wyroku do publicznej wiadomości w prasie.

źródło: Metropolia Bydgoska