Cel: poprawa bezpieczeństwa na drodze

21 września 2022 roku jest Europejskim dniem bez ofiar śmiertelnych na drogach. Z tej okazji dziś na placu przed Urzędem Marszałkowskim na mieszkańców czekały m.in. symulator dachowania i pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Takimi akcjami chcemy uświadomić użytkownikom dróg, jak należy postępować w sytuacjach kryzysowych – zarówno gdy jesteśmy uczestnikiem wypadku, jak i osobą mogącą udzielić pomocy poszkodowanym – wyjaśnił obecny podczas akcji wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Podczas akcji, prowadzonej jest przez Komendę Miejską Policji w Toruniu, Fundację „Bezpieczni.eu” i Fundację „Na pewno życie”, zarówno piesi jak i kierowcy mogli porozmawiać z policjantami na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i zmian przepisów ruchu drogowego, zaznajomić się z podstawami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawdzić działanie symulatora dachowania.

Kampania pod nazwą EDWARD (European Day Without a Road Death) odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL oraz popierane przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP