Co można robić w Muzeum? Odpowiedź jest prosta – spędzić wakacje!

Wspólnie przeżyjmy wakacyjną przygodę i odpocznijmy od szkolnych obowiązków. W terminie od 2 lipca do 1 września 2019 r. zapraszamy dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz rodziców do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Jak co roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało wiele atrakcji na najbliższe dwa miesiące wolne od szkolnych murów. Na naszych gości czekamy we wtorki i w czwartki. Przygotowaliśmy dwa rodzaje zajęć –  Wtorkowe Warsztaty Wakacyjne (dla dzieci w wieku 7-12 lat) oraz wakacyjne czwArtki (dla dzieci do lat 7 w towarzystwie rodziców).  Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 52 585 99 14, -911, -925 lub mailowo pod adresem edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Wszystkie spotkania rozpoczynamy od godziny 11.00 i trwają one około 2 godzin. Koszt uczestnictwa wynosi 5 zł od osoby.

Najbliższe spotkania odbędą się już 2 lipca 2019 r. (wtorek) oraz 4 lipca 2019 r. (czwartek)  w Spichrzu nad Brdą, ul. Grodzka 7-1,1 a zostaną one poświęcone „Patriotycznemu designowi”. Bydgoski Rok Wolności to okazja do przypomnienia nam dlaczego niepodległość jest tak ważna. Warsztaty będą okazją do zapoznania się takimi pojęciami jak: patriotyzm państwo, symbole narodowe. Przygotowując się do obchodów stulecia powrotu Bydgoszczy do macierzy, poznamy kulturę i obyczajowość mieszkańców dawnej Bydgoszczy, a także zaprojektujemy własne patriotyczne pamiątki.

Kolejny warsztat to „Akcja Abstrakcja”, odbędzie się on 9 lipca 2019 r. (wtorek) oraz 11 lipca 2019 (czwartek) w Galerii Sztuki Nowoczesnej przy ul. Mennica 8 oraz w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6. Poznamy pojęcia związane ze sztuką XX wieku. Bazując na ćwiczeniach i zabawach wyjaśnimy przemiany zachodzące w sztuce. W części warsztatowej, inspirując się wybranymi dziełami, uczestnicy będą wykonywali własne obrazy na bawełnianych torbach.

„Drogi serca i rozumu”  to już trzeci pomysł na spędzenie wolnego czasu. Zajęcia odbędą się 16 lipca 2019 r. (wtorek) oraz 18 lipca 2019 r. (czwartek) w Domu Leona Wyczółkowskiego. Poznamy realia, w jakich funkcjonowało społeczeństwo w  2 poł. XIX w.  Skupimy się na sposobach komunikacji – listach i gestach oraz etykiecie. W części warsztatowej ozdobimy filiżanki wykorzystując „mowę kwiatów”. Zajęcia prowadzone są z okazji obchodów Roku Moniuszki.

23 lipca 2019 r. (wtorek) i  25 lipca 2019 r. (czwartek) zapraszamy na zajęcia „Stwory z morskich i rzecznych głębin” w Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6. Bydgoszcz od czasu swojego powstania jest związana z wodą. Rzeki Brda i Wisła oraz Kanał Bydgoski kształtują krajobraz naszego miasta. Uczestnicy spotkania za pomocą swojej wyobraźni odbędą podróż do rzecznych głębin w poszukiwaniu niezwykłych stworów i fantastycznych zwierząt. Wymyślone obrazy uwiecznią w szlachetnej technice fotografii – cyjanotypii. Podążymy Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O.

30 lipca 2019 r. (wtorek) w Centrum Edukacji Muzealnej odbędą się zajęcia „Na tropie skarbu Wyspy Młyńskiej”. Muzealne budynki kryją wiele tajemnic! Podczas tych warsztatów uczestnicy zmienią się w detektywów, tropiących sekrety dawnych młynów, spichrzy i mennicy. W czasie spotkania poznamy przemysłową historię budynków na Wyspie Młyńskiej oraz ich pierwotne funkcje związane z techniką. Nie zabraknie niespodzianek!

Podczas wakacji Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza również do przestrzeni edukacyjnej Zabawy ze sztuką. Stanowi ona próbę przybliżenia podstawowych zagadnień  z zakresu teorii i historii sztuki, które wydają się być kluczowe i szczególnie pomocne we właściwej ocenie i interpretacji owoców twórczości artystycznej. Na przykładzie reprodukcji wielu znanych i cenionych arcydzieł światowej i europejskiej sztuki, przy użyciu licznych interaktywnych urządzeń, zostaną wyjaśnione i omówione m.in. takie pojęcia jak: perspektywa, kompozycja, światłocień, barwa, ekspresja, czy też abstrakcja. Przestrzeń edukacyjna będzie stanowić również okazję do postawienia sobie najbardziej fundamentalnych pytań: Czym jest sztuka? Jakie są jej funkcje? Nasze Muzeum stworzyło takie miejsce  przeznaczone specjalnie dla dzieci, gdzie poprzez zabawę będą mogły wejść w świat nie zawsze łatwych, ale ważnych zagadnień.

Przestrzeń znajduje się w Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6.

Godz. otwarcia: wt.-śr. 10.00-18.00, czw. 10.00-19.00, pt. 10.00-18.00, sb.-nd. 11.00-18.00

Poniedziałki – nieczynne

W wybrane weekendy zabawy plastyczne z animatorem!

Koszt zwiedzania przestrzeni:

bilet normalny – 5 zł

bilet ulgowy – 3 zł

bilet rodzinny – 12 zł (max. 5 osób, w tym min. 1 dziecko)

W razie pytań zachęcamy do kontaktu: tel. 52 58 59 911/914/910, edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

W wakacje Muzeum udostępni również Strefę Wolnego Czasu Zabaw ze sztuką. Odpoczynek i rekreacje dla zróżnicowanej grupy odbiorców przy Centrum Edukacji Muzealnej i  przestrzeni  „Zabawy ze sztuką”. Pod okiem animatora dzieci będą mogły miło spełnić czas m.in. grając w gry edukacyjne. Strefa będzie czynna od wtorku do piątku, w terminie od 3 lipca do 30 sierpnia 2019 r., w godzinach 10.00 – 15.30. DO DYSPOZYCJI: leżaki, koce, publikacje związane z tematyką prezentowaną w naszym Muzeum oraz gry i zabawy dla dużych i małych z animatorem.

W wakacje spotkamy się także w weekend podczas Explo Niedzieli. W Exploseum można zapoznać się z „wybuchową”  historią Bydgoszczy. Zapraszamy do udziału w niedzielnym  spotkaniu, w czasie którego poznamy ciekawostki ze świata przemysłu i techniki. Exploniedziela odbędzie się 28 lipca 2019 r., w Exploseum, ul. Alfreda Nobla w Bydgoszczy.

Katarzyna Boruta – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

zdjęcie: Andrzej Borsuk