Czwarty dzień „Trafionych Ferii” w Zespole Szkół w Szubinie

Zbiórka w sali ,,W’’ godz. 10.00 jak co dzień uczestnicy czekali na zadania jakie dziś będą realizować, szybka odprawa czas nagli, drużyny gotowe do realizacji zadań zespołowych, małe chwilowe zamieszanie nowo przybyłe osoby trzeba przydzielić do drużyn, powstaje czwarta drużyna. Zbiórki przeprowadzone przez dowódców pod okiem kadetów, od tego momentu kadeci bacznie będą się przyglądać (i oceniać) działaniom drużyn uczestników. Cztery drużyny, cztery zadania,  czwarty dzień zmagań czas naprawdę przyspieszył wszystkim, uczestnikom i zaangażowanym w projekt Trafionych Ferii. Tak naprawdę rywalizacja punktowa rozgrywa się na strzelnicach, wiedza na temat pierwszej pomocy opanowana, wydawanie komend, robienie zbiórek na coraz wyższym poziomie, coraz miej uwag od kadetów OPW na temat błędów przy zadaniach. Nie lada gratką dla wszystkich okazało się nawiązywanie łączności z innymi radiostacjami na terenie Polski, mjr r. Witold Błasiak pomaga w tej części zadania wszystkim drużynom – dodatkowe punkty za nawiązaną łączność, warunki atmosferyczne dziś utrudnione, ale komunikacja radiowa działa. Na strzelnicach działania drużynowe o jak największą ilość punktów, strzelnica pneumatyczna tam członkowie drużyn strzelają z karabinków i pistoletów do tarcz walczą o ,,10’’, wszyscy członkowie drużyn przystąpili do pojedynków do zapadek w pozycji leżąc. Na strzelnicy wirtualnej trzeba uratować zakładników tylko najbardziej skupione osoby osiągają znakomite wyniki, które klasyfikują drużyny dając im szanse na podium. W ramach pierwszej pomocy każdy członek drużyny wykonywał następujące czynności ratownicze na punkty:

– przewrót poszkodowanego z brzucha na plecy

– sprawdzenie, czy poszkodowany reaguje

– udrożnienie dróg oddechowych

– sprawdzenie, czy oddycha

– ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej

– uciśnięcia ratownicze na fantomie

– pomoc w przypadku zadławienia u niemowlęcia

Dodatkowo każdy uczestnik ćwiczył umiejętność obsługi AED oraz zaopatrywanie rany, w której tkwi ciało obce.

Najwięcej punktów – 54 na 60 uzyskała drużyna Marka.

Czas znowu nam uciekł godz. 13.20 zakończenie zmagań podziękowania dla wszystkich dla mjr r. Witolda Błasiaka za łączności i przekazanie wiedzy.

A co z wynikami, wyniki jutro będą ogłoszone punktacja wyrównana trzeba dokładnie wszystko sprawdzić. Jutro każdy indywidualnie będzie walczył o podium dla siebie.  Chcemy wyłonić tych najlepszych z pierwszej pomocy, znajomości oporządzenia kadetów, oczywiście na koniec najlepszy strzelec Trafionych Ferii. Każdy z uczestników Trafionych Ferii zostanie AMBASADOREM Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie.

Alicja Jaśkowiak