Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku było poświęcone starości. Opisał ją w swojej książce Iza Klementowska. I w tej właśnie książce poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie: Czy starzy ludzie są niewidzialni?
„Minuty. Reportaże o starości” to właściwie książka, która próbuje pomóc oswoić starość ukazując jej różne oblicza. Jednym z nich jest radość z poczucia wolności, które daje nam ten czas, ale jednocześnie pokazuje , że zaczyna pojawiać się pewna bezradność i ograniczenia, które nie zawsze są do pokonania. Gdzie w tym wszystkim są ci, którym do tej starości jeszcze daleko i czy potrafią usłyszeć , to co mają im do powiedzenia starzy ludzie? Czy tylko ich słuchają nadal myśląc o swoich sprawach?
W ocenie czytających tę książkę jest ona raczej smutna i refleksyjna , ale daje także nadzieję, że czasami wystarczy mały impuls by każdego dnia znaleźć powód do uśmiechu.
„Minuty. Reportaże o starości” powinni przeczytać młodzi ludzie. Może dzięki temu łatwiej będzie im zrozumieć swoich dziadków czy rodziców dla których staroć jest teraźniejszością i uświadomią sobie, że kiedyś też się zestarzeją. I z pewnością wówczas, nie będą chcieli być niewidzialni.
„Starsi ludzie są mostem między przeszłością a przyszłością. Jeśli zniszczymy ten most, stracimy korzenie i kierunek” ( Kofi Annan )
Spotkanie współfinansowane ze środków Instytutu Książki w Warszawie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku