„Czy to bajka czy nie bajka” – w poszukiwaniu skrzatów, krasnali i trolli

Zimowe spotkania w Filii Bibliotecznej w Paterku rozpoczęto od pogadanki na temat bezpieczeństwa . Grupa dzieci uczestnicząca w bibliotecznych zajęciach opowiedziała o swojej drodze z domu do biblioteki . Dzieci dowiedziały się na co muszą w szczególności uważać, chcąc bezpiecznie dotrzeć na feryjne zajęcia.

Pierwszym wakacyjnym zadaniem było przedstawienie się i przygotowanie kolorowych wizytówek z własnym imieniem. Następnie wszyscy rozpoczęli  biblioteczną  przygodę z  książkami , na kartach których szukali śladów małych, sympatycznych ludzików w czerwonych czapeczkach. Podróżując po stronach Wielkiej Encyklopedii Krasnoludków oraz czytając skrzacie legendy dzieci poznawały historie skrzacich rodów oraz miejsca, w których mieszkają krasnoludki.

W książce pt.”Skrzaty’’ znalazły informacje nie tylko o tym jak żyją i co jedzą skrzaty, ale także z kim się przyjaźnią. Na podstawie zebranych informacji powstały portrety krasnali oraz makieta skrzaciego domu, które trafiły na wystawę w Galerii Bibliotecznej. Przystankiem w tej podróży były zimowe krzyżówki i rebusy.

Kolejnym zadaniem było wybranie ulubionej książki, o której dzieci opowiadały kolegom i koleżankom zachęcając do czytania. W ciszy i skupieniu pośród regałów z literaturą dla dzieci i młodzieży każdy znalazł swój kącik czytelniczy i rozpoczął swoją przygodę z bohaterami ukrytymi na kartkach „Koszmarnego Karolka’, „Klubu Kociaków Słodziaków” oraz  „Bariego, wymarzonego pieska’’.

Na zakończenie feryjnych spotkań z kartonu, filcu, krepy i kolorowego papieru powstały figurki ulubionych skrzatów, między innymi: skrzaty leśne, domowe, wydmowe a nawet skrzat syberyjski, które można oglądać w Filii Bibliotecznej w Paterku.

W ostatni dzień uczestnicy bibliotecznych spotkań feryjnych otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią