Długi weekend z Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy

Planując swoją aktywność na nadchodzące dni, warto uwzględnić wizytę w Muzeum Okręgowym, gdyż już od piątku wprowadzamy nowe, mniej restrykcyjne limity wejść na ekspozycje. Pozwoli to cieszyć się odkrywaniem muzealnych opowieści w rodzinnym gronie.

Przypomnijmy, obecnie do dyspozycji muzealnych gości udostępnione są cztery oddziały: Galeria Sztuki Nowoczesnej (wystawa stała oraz czasowa), Europejskie Centrum Pieniądza (wystawa stała „Skarb bydgoski”), Spichrze nad Brdą (wystawa stała oraz czasowa) oraz Exploseum (wystawa stała). Z uwagi na zagrożenie epidemiczne i konieczność zadbania o Państwa bezpieczeństwo obowiązujące dotąd ograniczenia stanowiły, zwłaszcza dla rodzin, niemałe wyzwanie. Mając na uwadze wdrażanie kolejnych faz odmrażania gospodarki oraz zbliżający się czas rekreacji, chcąc zachęcić Państwa do spędzenia go z nami, opracowaliśmy nowe zasady funkcjonowania dostępnych oddziałów.
Od piątku, 12 czerwca 2020 roku na ekspozycjach przebywać będzie mogło maksymalnie:
– w GSN – 6 osób w każdej sali (tj. 3 os. dorosłe i 3 dzieci),
– w Spichrzach nad Brdą – 6 osób w każdej sali (tj. 3 os. dorosłe i 3 dzieci),
– w ECP – 4 osoby (2 os. dorosłe i 2 dzieci)
– w Exploseum – 15 osób w jednym budynku.
Przypominamy, że w trosce o Państwa zdrowie prosimy o zakładanie maseczek, zachowywanie dystansu, a także dezynfekcję rąk. O bezpieczne i komfortowe zwiedzanie zadba muzealna obsługa.

Szczególnej uwadze polecamy nasze wystawy czasowe. W Galerii Sztuki Nowoczesnej czeka na Państwa ekspozycja “Mistrzowie”, czyli pokaz najbardziej reprezentacyjnych dzieł w kolekcji bydgoskiego Muzeum autorstwa twórców takich jak m. in. Jan Matejko, Józef Chełmoński czy Stanisław Wyspiański.  Z kolei w Spichrzach nad Brdą, w ramach celebrowania 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zobaczyć można wystawę “Ku wolności. Bydgoszcz 1914-1920”, a na niej m. in. symboliczny klucz do bram miasta czy unikalne diapozytywy pokazujące życie codzienne bydgoszczan.

Podczas długiego weekendu wielu z nas z pewnością wybierze się na spacer do centrum miasta czy do lasu. Nasze Muzeum mogą spotkać Państwo na swojej drodze zarówno przy nabrzeżu Brdy, jak i na Wyspie Młyńskiej czy w sercu Puszczy Bydgoskiej! Warto zboczyć na chwilę z trasy i wejść do zupełnie innego świata – świata historii, techniki, czy sztuki. Zapraszamy!

Anna Laska  – Dział Edukacji i Promocji Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

zdjęcie: Tymon Markowski