Doroczny turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)

Wojowie z całej Polski zaprezentowali swoją waleczność i kunszt podczas trzydniowego (3-5 lipca) 44. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Partnerem głównym wydarzenia jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Turniej jest od lat ośrodkiem prężnie działającego ruchu tworzonego przez grupy rekonstrukcji historycznej, a także marką naszego województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Odbywająca się co roku pod golubskim zamkiem widowiskowa rekonstrukcja walk rycerzy to międzynarodowa impreza o charakterze historycznym. Wojowie uczestniczą w konkurencjach zręcznościowych i strzeleckich, a także w potyczkach. Rywalizacjom towarzyszą  pokazy rekonstrukcyjne (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego), recitale w salach zamkowych, zabawy dla dzieci, obozowiska rycerskie oraz jarmark oferujący regionalne specjały i pamiątki. Turniej jest także okazją do lepszego poznania średniowiecznej historii Europy.

Wydarzenie przyciąga zwykle pasjonatów z Włoch, Niemiec, Szwecji, Francji, Kanady, a także Australii. W tym roku, z powodu pandemii, udział wzięli tylko reprezentanci Polski. Uroczyste otwarcie turnieju odbyło się w sobotę (4 lipca). Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego reprezentowała członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to czteroskrzydłowa budowla na wzgórzu górującym nad miastem. Był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XVII wieku na polecenie Anny Wazówny. Obecnie mieszczą się w nim muzeum, hotel i restauracja.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło