Drugi tydzień praktyki morskiej uczniów ZSŻŚ w Nakle nad Notecią

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Klasa 3 Technikum Żeglugi od 19.04.2022 roku do 15.05.2022 roku odbywa praktykę morską na statku Nawigator XXI należącego do Uniwersytetu Morskiego w Szczecinie.
25.04.2022 na burcie statku pojawiła się długo oczekiwana informacja o wieczornym wyjściu w morze. Wypłynęliśmy o godzinie 21:00, około 1:30 mijaliśmy Świnoujście a następnie obraliśmy kurs na Kołobrzeg.
Środa zaskoczyła nas ćwiczebnym alarmem „opuścić statek”. Ubrani w kombinezony i kamizelki ratunkowe skakaliśmy z trapu do morza aby dopłynąć do szalupy ratunkowej a następnie wrócić do statku i wdrapać się po siatce abordażowej na pokład. Wieczorem odpoczywaliśmy oglądając piękny zachód słońca.
Około godziny 13:00 w czwartek wyruszyliśmy w dalszy rejs – kierunek Bornholm.
O 15:00 tego samego dnia zabrzmiał alarm ćwiczebny „przeszukanie statku” pod kątem posiadania substancji niedozwolonych. Przy okazji sprawdzono czystość kajut praktykantów i okazało się, że mieszkańcy kabin 130 i 132 są, delikatnie rzecz ujmując, na bakier z porządkiem. Decyzją bosmana, przy najbliższym postoju statku w porcie nie będą mogli zejść na ląd.
Popołudnie, wieczór i noc były tłem oddawania przez uczniów pokłonów Neptunowi i błagania go o spokój na morzu. Wielu praktykantów tak się oddała tym obrządkom, że do rana nie byli w stanie  podnieść się z kolan a wachta sprzątająca łazienki miała tej nocy pełne ręce roboty.
Czwartek przywitał nas wspaniałą pogodą, najwyraźniej bóg mórz i oceanów ugiął się pod naporem tak intensywnych modłów i ułagodził fale. Niestety o godz. 13:00 znów zabrzmiał alarm ćwiczebny – tym razem na statku znaleziono plamę oleju. Kolejny dzień to, tym razem prawdziwy, alarm pożarowy! Ktoś zostawił na gorącej kuchence patelnię z tłuszczem. Zadymienie było tak duże, że włączyły się czujniki dymu. Było wesoło ale chyba tylko nam, bo kucharz i kapitan nie byli zbyt szczęśliwi.
Sobota w Szczecinie to tzw. dzień gospodarczy dla wszystkich, którzy nie byli na wachtach.
Ok. 20:00 obserwowaliśmy odbywające się na Wałach Chrobrego zaręczyny pary motocyklistów.

Ahoj!

Uczestnicy praktyki morskiej