Dzieci z Szkoły Podstawowej w Rynarzewie u leśników

Jesienne miesiące to dla edukatorów leśnych pracowity czas. Bywa i tak, że grupy szkolne chcące posłuchać o lesie i w nim pobyć zapowiadają się u nas codziennie.
W tym tygodniu w naszych leśnych progach gościły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rynarzewie. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy na naszej ścieżce edukacyjnej od omówienia pracy leśnika w różnych porach roku. Było o zbiorze nasion, pozyskaniu drewna, sadzeniu drzew w miejsce tych wyciętych oraz o zagrożeniach – pożarach i szkodliwych owadach. Następnie przeszliśmy do poważniejszych tematów – powiedzieliśmy sobie o tym co las nam daje. Co warte podkreślenia dzieci jednym tchem potrafiły wymienić drewniane przedmioty codziennego użytku, a wśród przykładów padały m.in.: drewniane schody, krzesła, biurka, kartki papieru…
Takie spotkanie nie mogło odbyć się bez samego spaceru wśród drzew toteż po krótkiej przerwie na posiłek udaliśmy się do pobliskiego lasu. W nim dzieci z uwagą słuchały o sposobach określania wieku ściętego drzewa oraz o piętrowości lasu. W tym ostatnim temacie znowu wykazały się wiedzą bo doskonale potrafiły wymienić i opisać wszystkie warstwy lasu – od koron drzew, aż po ściółkę. Każdy z uczestników spotkania uzbierał sobie również przyozdobione jesiennymi kolorami liście.
Jesienne miesiące to dla edukatorów leśnych pracowity okres. Każdej odwiedzającej nas grupie należy poświęcić sporo uwagi oraz zainteresować zebrane audytorium. Jednak podziękowania i słowa uznania od tych najmłodszych z nawiązką wynagradzają naszą uwagę i poświęcony czas.
Nadleśnictwo Szubin