Dzień kota Garfielda – 19 czerwca

Leniwy, narcystyczny, tłusty snob, przekonany o własnej wyższości, wredny i rudy…. O kim mowa? To opis charakterystyczny tylko dla jednego stworzenia – kota Garfielda. Jego przygody już od wielu  lat bawią małych i dużych. Do ulubionych zajęć kocura należy nicnierobienie, oglądanie telewizji, jazda samochodem, atakowanie mleczarza i spanie. Kocha również jedzenie, szczególnie lazanii popijanej ogromna ilością mocnej kawy. Kot namiętnie dokucza innym. Nie przepuści okazji, aby podręczyć innego domownika, psa Odiego. Garfield nie lubi mnóstwa rzeczy, między innymi poranków, rodzynków, wątróbki, kapusty, listonosza, wagi łazienkowej itp. Lista jest naprawdę długa 🙂

Twórcą kota jest Jim Davis, imię wybrał ze względu na swego dziadka Jamesa Garfielda Davisa. Komiks z rudym futrzakiem zadebiutował 19 czerwca 1978 r. Początkowo drukowany był w 41 gazetach, jednak już rok później liczba ta wzrosła do 100, a obecnie na całym świecie jest to aż 2000 tytułów. W Polsce kocie przygody wyemitowano pod koniec lat 90.

Biblioteki gminy Nakło posiadają w swych zbiorach okazałą kolekcję książek o Garfieldzie. Wszystkich miłośników kocich przygód zapraszamy do wypożyczania.

Kamila Matylis – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią