DZIEŃ WOLNOŚCI w Szkole Podstawowej m. Jana Pawła II w Paterku pod hasłem: „Ojczyzna- kiedy myślę- wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” Jan Paweł II

12 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paterku obchodzono Dzień Wolności. Myślą przewodnią były słowa Jana Pawła II „Ojczyzna- kiedy myślę- wówczas  wyrażam siebie i zakorzeniam”. Uczniowie klas VII i VIII obejrzeli wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej  oraz  z panie: Edytę Pietrykowską i Marię Glanc oraz wysłuchali wykładu pracownika instytutu pana  Mirosława Sprengera. W tym czasie młodsi  uczniowie  obejrzeli film „Razem dla Niepodległej”. Następnie wszyscy wykonywali flagi, opracowywali krzyżówkę o tematyce patriotycznej  oraz malowali  plakaty do hasła  „Ojczyzna- kiedy myślę- wówczas  wyrażam siebie i zakorzeniam”. Następnie społeczność uczniowska obejrzała montaż słowno- muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowany przez uczniów i rodziców z klasy Vc pod kierunkiem pan Iwony  Draheim. Po  apelu głos zabrała pani dyrektor Alina Sławkowska , która podkreśliła, jak ważna dla Polaków jest odzyskana wolność. Po wyprowadzeniu sztandaru wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się na Żwirowisko w „Marszu z Duchem minionym w korowodzie biało- czerwonym”. Każdy manifestował swoją polskość , krocząc dumnie z  samodzielnie wykonaną flagą.  Na Żwirowisku uczniowie obejrzeli program artystycznego poświęconego zamordowanym  mieszkańcom Nakła i okolic oraz wysłuchali Apelu Poległych. Delegacje zapaliły znicze i złożyły kwiaty. Po powrocie do szkoły uczniowie rozwiązywali quizy i testy o tematyce patriotycznej.

Ten dzień pomógł młodym ludziom zrozumieć sens świętowania 101.  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  i przybliżył im to ważne wydarzenie. Organizatorem Dnia Wolności była pani Agnieszka Korzeniewska oraz  członkowie  Samorządu Uczniowskiego z klasy VIIIa.

Rzecznik Samorządu Uczniowskiego – Marta Przybylińska