Ernis Asanaliev – skrzypce (Kirgizja) oraz Johannes Skudlik – organy (Niemcy) zagrali w Nakle nad Notecią

Wczoraj, 9 lipca 2022 roku o godz. 17:30 w kościele pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią odbył się Koncert Organowy w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, który odbywa się w dniach 6 lipca – 31 sierpnia 2022 roku w Katedrze w Pelplinie. W koncercie wystąpili: Ernis Asanaliev – skrzypce (Kirgizja po raz pierwszy w Polsce) oraz Johannes Skudlik – organy (Niemcy).

Ernis Asanaliev Artysta Republiki Kirgiskiej, laureat międzynarodowych konkursów, profesor nadzwyczajny Narodowego Konserwatorium Kirgiskiego – dyrygent i skrzypek koncertowy. Dyrektor artystyczny i główny dyrygent Instytucji Państwowej „Manas Presidential Chamber Orchestra”. Podstawową edukację muzyczną pobierał w dedykowanej szkole muzycznej dla dzieci uzdolnionych im. M. Abdraeva w Biszkeku, klasa skrzypiec. Aby kontynuować naukę, E. Asanaliev wybrał kazachskie Konserwatorium Narodowe im. Kurmangazy, gdzie był w klasie wspaniałego nauczyciela, profesora D. Kaseinowa. Następnie odbył staż asystencki w Moskiewskim Konserwatorium im. P.I. Czajkowskiego
w klasie prof. A. Musakhodzhaeva. Ernis Asanaliev łączy owocną działalność pedagogiczną,
dyrygowanie i kierowanie orkiestrą z aktywną solową działalnością koncertową. Regularnie występuje ze światowej klasy orkiestrami, takimi jak Orkiestra Prezydencka Kazachstanu, Orkiestra Kameralna Filharmonii Moskiewskiej, Moskiewska Orkiestra Symfoniczna „Młoda Rosja”. Ściśle współpracował ze znanymi dyrygentami A. Dzhumakhmatovem i K.  Moldobasanowem, a także T. Abdrashevem i B. Musakhodzhaevą, F. Mansurowem, M. Gorensteinem i K. Orbelyanem, L. Svarovsky. Był koncertmistrzem Światowej Orkiestry Symfonicznej Festiwalu im. R. Wagnera w Niemczech. Z orkiestrą symfoniczną „Tekfen Filarmoni” E. Asanaliev występował w Niemczech, Belgii, Rosji, Ukrainie, Ameryce, Turcji, Japonii i innych krajach.

Johannes Skudlik urodził się w Monachium, dorastał w Barcelonie. Grę na organach, muzykę liturgiczną studiował na monachijskim Uniwersytecie Muzycznym. Prywatne lekcje dyrygentury pobierał u Eugena Jochuma i Claudio Abbado. Jako organista koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji: Tokio, Boston (Uniwersytet Harvarda). Występował również w salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Kolonii, Essen, Gdańsku (Polska Filharmonia Bałtycka), Hong Kongu, St. Petersburgu. Ponadto koncertował w katedrach w Monachium, Kolonii, Trier, Londynie – Westminster, Sevilli, Salamance, Paryżu (Notre Dame i Katedra św. Bartłomieja). Występował również w Weronie, Zurychu, Kopenhadze i w Palermo. Jako dyrygent i solista współpracuje z Munich Symphony Orchestra, Münchner Rundfunkorchester, Orchestra of the Age of Enlightenment, Orchestra Symphony Prague oraz Münchener Bach-Chor. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada ponad 30 nagrań płytowych oraz nagrania radiowe i telewizyjne (RIAS Berlin, WGBH Radio Boston, RAI tre, TVP, Bayerische Rundfunk). Na szczególną uwagę zasługuje jego nagranie Requiem Verdiego i Elijah Mendelssohna z Landsberg Oratorio Choir oraz muzykami Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks. Johannes Skudlik jest założycielem i dyrektorem artystycznym Euro-Via Festival, Landsberger Konzerte oraz Bayerische Orgelsommer.

Muzykom podczas wczorajszego koncertu towarzyszył Gedymin Grubba, urodzony w lipcu 1981 roku w Gdańsku, kompozytor i organista. W 2006 ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie studiował grę na organach w klasie Romana Peruckiego oraz kompozycję pod kierunkiem Eugeniusza Głowskiego. Od 1996 aktywnie koncertuje i uczestniczy w kursach mistrzowskich w kraju oraz za granicą (rocznie wykonuje ok. 60 koncertów). Jest laureatem wielu konkursów organowych i kompozytorskich. Dokonał także nagrań radiowych, telewizyjnych oraz dla wytwórni fonograficznych. Od 2003 jest prezesem Zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą organizuje i współorganizuje rocznie ponad 50 koncertów, wśród nich m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Pelplińskiej (jedno z największych przedsięwzięć artystycznych tego typu w Polsce), cykl koncertów kameralnych w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie i wiele innych, w tym od kilku lat w kościele pw. św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią. Ponadto jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie.

materiał: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).