Fascynująca wystawa świecących tkanin Włodzimierza Cygana we Włocławku

Włodzimierz Cygan nieustannie poszukuje nowych, intrygujących rozwiązań w kręgu tkaniny artystycznej.Unowocześnia techniki tkackie, eksperymentuje, stosuje innowacyjne technologie, używa światłowodów. Jego tajemnicze i wielowymiarowe dzieła intrygują kontrastami światła i cienia, połączeniami tego, co zwarte i ażurowe oraz świetlistością włókien optycznych, wysublimowaną kolorystyką. Włocławska wystawa „Tożsamotność” opowiada o samotności, o zagubieniu człowieka w labiryncie codzienności, w strukturach i przestrzeniach współczesnego, stechnizowanego świata. Analizuje wątpliwości i problemy, jakie artysta płaci w dążeniu do odkrywania własnej tożsamości i autentyczności, wyrażanych za poprzez tkaninę artystyczną.

Włodzimierz Cygan (ur. 1953) studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego (obecna Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego); dyplom w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego, 1980. Po studiach zajął się indywidualną twórczością artystyczną w dziedzinie tkaniny unikatowej i eksperymentalnej.W 1991 roku powołał do życia magazyn „Text i Textil – sztuka włókna”, gdzie do roku 1998pełnił funkcję wydawcy i redaktora naczelnego. Od 1992 roku jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma „Fibres & Textiles in Eastern Europe”.W latach 1994-2008 był szefem Pracowni Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2008 jest kierownikiem Pracowni Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.Od 1997 do 2018 roku pracował także w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora.Miał 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą; uczestniczył w ponad 250 wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem European Textile Network.Jego tkaniny znajdują się w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet Copenhagen (Dania), Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine a Angers (France), Friends of Fibre Art Collection at Racin Art Museum, Wisconcin (USA), Fiber Art. Synergie Collection (France), Museum of Decorative Art and Design w Rydze (Łotwa), Collection Correspondence des Arts w ArtBook Museum w Łodzi.

Wystawa czynna do 8 grudnia 2024.

19 listopada 2024, o godzinie 17.00, włocławska Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na spotkanie z artystą, który opowie o swojej drodze twórczej, skoncentrowanej na poszukiwaniach nowych możliwości artystycznego wyrazu w tkaninie unikatowej.

 

 

materiał: nadesłany

Fot. Tomasz Kamiński / GSW, Włocławek