Finał Rodzinnego Konkursu Ekologicznego „Eko-Anioł Laudato si” w Parafii św. Stanisława BM w Nakle

677

W uroczystą niedzielę Świętej Rodziny, w parafii św. Stanisława BM w Nakle nad Notecią został rozstrzygnięty konkurs na Ekologicznego Anioła. To już ostatnie działanie projektowe, realizowane przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas ze szkoły podstawowej nr 2 w Nakle, w ramach Projektu „SOS! To Ziemia woła nas”.                                                   Celem tego konkursu było propagowanie i promocja wartościowych postaw ekologicznych, wskazanie odpowiedzialności indywidualnej i społecznej za działania człowieka wobec środowiska, zachęcenie do zmiany postawy na bardziej proekologiczną, rozwijanie wśród    dzieci i dorosłych dobrych praktyk postępowania z odpadami, począwszy od świadomych zakupów i ograniczania wytwarzanych śmieci, przez ich segregację w domu,  szkole oraz miejscach pracy,  promocja encykliki papieskiej Laudato si oraz pobudzenie kreatywnego myślenia i aktywności twórczej. Organizatorzy również chcieli zachęcić, szczególnie w tym czasie pandemii, do wspólnego, rodzinnego działania i spędzenia miło czasu. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Na zaproszenie odpowiedziało 12 uczestników ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kard. St. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3. Konkurs odbywał się pod Patronatem Parafii św. Stanisława BM oraz Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, działającego w parafii. Już od 13 grudnia piękne prace zagościły w parafii i zarówno dzieci jak i dorośli mogli je podziwiać w czasie Adwentu. Parafianie mogli również oddać swoje głosy na wybranego przez siebie Anioła w kategorii Nagrody Specjalnej. Nikt z jurorów nie znał do samego końca autorów prac, bo każda z prac była tylko opatrzona numerem. Jury indywidualnie przyznawało swoje Punty, które zostały na koniec zsumowane. W skład jury weszli:

– członkowie Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

– członkowie chóru parafialnego Semper Fidei

– Pan Sławomir Piotrowski, diecezjalny koordynator projektu

– Pani Katarzyna Ardasińska, organista

– Dyrektor SP 2 Pani Anna Maćkowska

– nauczyciel SP 2 Pani Beata Witusińska

– kapłani naszej parafii

– dzieci i dorośli naszej parafii (ponad 100 osób).                                                         Zgodnie z regulaminem konkursu, organizatorzy przyznali 5 głównych miejsc. Prace jednak były tak piękne i wyjątkowe, że kapłani postanowili o przyznaniu jeszcze wyróżnień i nagrody specjalnej. Oto wyniki:

Wyróżnienia:

SP 2 – Lena Wojtczak kl.IV, Bartek Słodkowski kl. IV, Bartek Lange kl. III, Julia Ziemkowska kl.VI, Julia Kuropatwa kl. VI

SP 3 – Olaf Kowalski kl. VI

Miejsca:

I – Aleksandra Sykora kl. VII SP 2

II – Mikołaj Kaczmarek kl. III SP 2

III – Sylwester Chomica kl. I SP 2

IV – Nadia Kubik kl. I SP 2

V – Adrian Jaster kl. IV SP 2

Nagroda Specjalna od publiczności i jurorów za zdobycie najwyższej ilości punktów dla      Mai Dobosz kl. IV SP 2.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i Rodzicom za zaangażowanie i chęć udziału w konkursie. Dziękuję jurorom za poświęcony czas i ocenę prac. Członkom chóru Semper Fidei, którzy zadbali o piękną oprawę Mszy św. niedzielnej. Wielkie podziękowania kieruję dla Pani Beaty Witusińskiej za pomoc w realizacji projektu i podsumowanie konkursu. W sposób szczególny pragnę podziękować ks. Proboszczowi Tadeuszowi Michalakowi, ks. Andrzejowi i ks. Arkadiuszowi  za ogromną pomoc i wsparcie podczas finalizowania konkursu.

Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratuluję i niech Święta Rodzina na ten Nowy Rok 2021 obdarza nas swoim błogosławieństwem.

Katarzyna Dobosz – koordynator projektu i opiekun SKC