Gablota Amerykańska w bydgoskim Muzeum Mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu wzbogaciło się o nowe eksponaty: 102 mydła hotelowe pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Kolekcję przekazaną przez Lee Mitchella zaprezentowano 4 lipca, czyli w Dniu Niepodległości USA.

Mydła pochodzą z niemal wszystkich stanów USA – przez 35 lat zbierał je amerykański przedsiębiorca Lee Mitchell. Jeździł po kraju w interesach, nocował w hotelach, przyjął więc zasadę, że z każdego, w którym spędzi przynajmniej jedną noc zabierze ze sobą mydło. Ale pod dwoma warunkami: będzie nieużywane, a na opakowaniu widnieć będzie nazwa hotelu i adres.

W jaki sposób mydła trafiły do Bydgoszczy?

Rok temu na adres Muzeum przyszła paczka z Ameryki. Okazało się, że jej zawartość to 150 mydeł hotelowych i dołączony list od Amerykanina, w którym pan Lee Mitchell tłumaczy, że zdecydował się przekazać swoją kolekcję naszemu Muzeum – mówi Adam Bujny, współwłaściciel Muzeum Mydła. – Byliśmy zaskoczeni, ale też zachwyceni.  Długo myśleliśmy nad koncepcją, która w najlepszy sposób pozwoliłaby wyeksponować mydła. Postanowiliśmy połączyć prezentację mydeł z interaktywną mapą Stanów Zjednoczonych, do stworzenia której włączyły się dwie bydgoskie szkoły:Zespół Szkół Elektrycznych i Zespół Szkół Drzewnych. 

Tak powstała Gablota Amerykańska w Muzeum Mydła, którą uroczyście odsłonięto 4 lipca – w dniu ważnego dla Amerykanów święta, jakim jest Dzień Niepodległości.

Całość ekspozycji jest interaktywna – w dolnej części za szkłem wystawione zostały 102 mydła od Lee Mitchella. Są tam kostki hotelowe m. in. z Nowego Jorku, Alabamy, Waszyngtonu, Chicago czy Orlando. Zapakowane w przeróżny sposób – tradycyjnie w papier, ale też w metalowe pudełeczka czy celofany. Kostkom przypisano numery.

Nad mydłami powieszono mapę Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Mapę nie byle jaką – przygotowało ją Wydawnictwo Dwie Siostry, które zasłynęło na rynku księgarskim m. in. z obrazkowych książek, w tym właśnie „Map”.

Na mapie, oprócz nazw stanów i ich stolic, znajdują się niezliczone ilustracje, szczegóły i ciekawostki związane z poszczególnym regionami USA, np. w stanie Georgia narysowano bawełnę, w Tennessee  – Elvisa Presleya, a w Oklahomie – typowy amerykański pick-up.   Dodatkowo, na mapie, w każdym ze stanów znajduje się lampka – po naciśnięciu przycisku z wybranym numerem, zapala się ona w tym stanie, z którego pochodzi dane mydło.

Warto wiedzieć: 

Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało w 2012 roku i jest jedynym tego typu obiektem na świecie. Można w nim poznać historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. We wnętrzach zaaranżowano m.in. XIX-wieczny pokój kąpielowy i średniowieczną łaźnię. Wśród zbiorów znajduje się pierwszą przenośna ubikacja, pierwowzór prysznica, żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki do szorowania ciała wykonane z końskiego włosia, pralki, maglownice i suszarki.  Jest także bogata kolekcja mydeł, a wszystkie eksponaty w muzeum można dotykać.

ANN – UM Bydgoszcz