Gala Walecznych Serc 2 w Paterku za nami

Wczoraj, 9 grudnia 2023 roku, o godz. 16:00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paterku odbyła się Gala Walecznych Serc 2, w trakcie której oprócz emocjonujących walk można było zdziałać wiele dobrego dla Maćka!
O czym musicie wiedzieć skoro walczono dla Maćka!
Maciek od urodzenia choruje na Dystrofie mięśniową (Duchenne’a) jest to rzadka choroba genetyczna charakteryzująca się postępującą degeneracją mięśni. Choroba występuje zazwyczaj u mężczyzn, rzadko pojawia się u kobiet, a pierwsze oznaki uwidaczniają się do 3-4 roku życia. Większość dzieci z tą chorobą musi poruszać się za pomocą wózka w wieku 13 lat. W okresie nastoletnim pojawiają się problemy z układem krążeniowym i oddechowym i prowadzą do poważnych problemów w późniejszych latach życia. Dystrofia mięśniowa Duchenne’a jest chorobą nieuleczalną. Celem terapii jest wydłużenie okresu samodzielności chorego, oraz zwiększenie komfortu jego życia. Niestety choroba ta jest nieuleczalna, można jednak walczyć z jej objawami poprzez:
Podawanie leków steroidowych jest podstawą farmakoterapii w DMD – zwiększa ona siłę mięśniową i poprawia funkcjonowanie płuc.
Terapia fizykalna jest wskazana w celu poprawy elastyczności mięśni oraz zapobiegania przykurczom w stawach. Kontrola kardiologiczna co dwa lata do 10. roku życia. Po 10. r.ż. wizyty powinny być częstsze. Kontrola pulmonologiczna, szczególnie kiedy dziecko przestaje samo chodzić. Badania wydolności oddechowej powinny być przeprowadzane co 6 miesięcy.
Wszystko to jest oczywiście bardzo kosztowne dlatego nasze waleczne Serca nie mogą przejść obok tego obojętnie.
Na gali oprócz znakomitych 14 walk w tym 5 w boksie (3 rundy po 2 minuty) i 9 w kick boxingu (2 rundy po 2 minuty odbyła się licytacje pozyskanych przedmiotów, była również loteria fantów, w której każdy los wygrywał! Ponadto prowadzono zbiórkę pieniędzy do puszek oraz słodki poczęstunek, który przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Paterka.
Było to popołudnie pełne wrażeń, oraz niesamowitych walk. W przerwach między walkami odbyły się się również występy muzyczne lokalnych wokalistów! Wystąpili: Southerb Rock w składzie: Jakub Ciemnoczołowski i Filip Jarosz; pochodzący z Chojnic DJ i raper Matej Posik oraz Damian Fuks.
Organizatorem gali był Krzysztof Kasperek z  Krisss Fight Club. Walki sędziowali: Robert Kowalski, Jacek Królczyk i Paweł Grześk. Gali towarzyszyła  oraz znakomita oprawa świetlna zapewniona przez firmę Wszystko Jasne, M akustyk technika sceny a transmisję internetową  przygotował Kowal akustyk.
Zmaganiom zawodników przeglądali się sponsorzy, zaproszeni goście m.in. Anna Mrozek prezes spółki Nakielski Sport, Tadeusz Sobol starosta nakielski, Tomasz Miłowski wicestarosta.
tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski