Upalny letni wieczór czy jesienne popołudnie? Lato i wczesna jesień to idealny moment na zorganizowanie spotkań na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Garden party to najmilszy i najsłodszy smak lata. Jego przygotowanie jest o wiele prostsze niż w domu. Jak zorganizować garden party? Przedstawiam kilka wskazówek, które pomogą przygotować wspaniałe i niezapomniane spotkanie dla rodziny, dzieci czy przyjaciół.
Garden party – jak wybrać menu?
Przygotowując przyjęcie w ogrodzie należy zwrócić uwagę, aby menu było nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Dlatego warto postawić na sezonowe owoce czy warzywa. Zamiast klasycznej kiełbasy z grilla goście na pewno będą rozkoszować się rybą, szaszłykami czy różnymi warzywami. Do grillowanych dań świetnie sprawdzą się sosy (czosnkowe, serowe, salsy) i dipy domowej roboty. Warzywa z rusztu najlepiej smakują z hummusem. W menu nie powinno zabraknąć sałatek, które świetnie smakują z potrawami z grilla. Zanim jednak podane zostanie danie główne, warto zaproponować gościom przekąski: małe finger foodsy czy koreczki.
Jeśli na przyjęciu obecne będą dzieci, przygotuj słodkie przekąski czy lody. Szybkim i smacznym deserem dla dzieci będą sorbety przygotowane z owoców np. arbuza, melona, malin. Wystarczy pokroić owoce w kostkę, umieścić w odpowiednich opakowaniach, dodać troszkę soku i wstawić do zamrażarki.
Żadne przyjęcie w ogrodzie nie może obyć się bez sezonowej lemoniady czy ponczu. Kiedy podczas spotkania na zewnątrz panują wysokie temperatury dobrze jest, aby serwowane napoje były schłodzone. Przydatny i praktyczny jest barek ogrodowy Cool Bar, który posiada pojemnik do schładzania napojów. Dodatkowo może również posłużyć jako stolik.
Organizacja i komfort
Nie ma znaczenie czy planujesz urządzić przyjęcie w ogrodzie, na balkonie, czy tarasie – przygotowania najlepiej rozpocząć od dobrania sprzętu do grillowania. Jeśli na party zaproszonych zostało bardzo dużo znajomych, najlepiej zakupić grilla z dużym i pojemnym rusztem, regulowanymi nóżkami i kółkami. Aby przygotowywanie grilla było bezpieczne, warto wcześniej zadbać o odpowiednie miejsce. Ustaw grilla na płaskiej, równej powierzchni. Najlepiej jeśli będzie to przygotowane wcześniej, specjalne miejsce np. betonowa lub kamienna wysepka. Grill powinien być ustawiony z dala od roślin wrażliwych na wysoką temperaturę, oraz mebli ogrodowych, aby uniknąć nieprzyjemnego, gryzącego dymu, który mógłby przeszkadzać gościom.
Podczas garden party należy zadbać również o komfortowe miejsce do jedzenia i wypoczynku. Wybierz takie meble, które spełnią obie funkcje. Odpowiednich rozmiarów stół i wygodne krzesła, to podstawa każdego udanego spotkania. Pamiętaj, że meble ogrodowe powinny służyć przez lata. Warto jest więc zdecydować się na takie, które będą odporne na działanie promieni UV, zmienne temperatury i deszcz, na przykład stół Harmony z krzesłami marki Keter. Stół ustaw w takiej części ogrodu, gdzie będzie zapewniony cień pod drzewem. Ewentualnie, skorzystaj z gotowych rozwiązań: parasola lub pawilonu ogrodowego. Ten drugi, jeżeli posiada ścianki boczne czy moskitiery, dodatkowo ochroni przez owadami.
Podczas wieczornego garden party nie pozwólmy, aby komary zepsuły biesiadowanie. Dobrze jest zaopatrzyć się w świece zapachowe, kadzidła czy dymiące pałeczki odstraszające owady. Jeśli nie jesteś zwolennikiem chemicznych substancji w walce z owadami, możesz postawić na naturalne środki i zakupić rośliny takie jak: pelargonie, kocimiętkę, komarzycę lawendę czy miętę.
Ozdoby i nastrój
Aby przyjęcie w ogrodzie było niezapomnianym przeżyciem, można zdecydować się na przyozdobienie miejsca, w którym organizujemy wydarzenie. Najważniejsza podczas spotkania jest dekoracja stołu – i wybór odpowiedniego obrusa. Najlepiej wybrać obrus z którego łatwo zetrze się plamy albo taki, który po przyjęciu po prostu trafi do kosza. Kolejnym ważnym detalem na eleganckim stole jest dobrze dopasowana zastawa i sztućce. Podając sztućce nie zapominaj o regule „od wewnątrz na zewnątrz” – zaczynamy od sztućców do dania głównego, sztućce deserowe kładziemy nad talerzem, kieliszki u góry, nad czubkiem noża. Częścią dekoracji stołu będzie wybór gustownych serwetek, kwiatów oraz świeczek.
Na ogrodowym przyjęciu nie może zabraknąć uroczych drobiazgów, jak papierowe słomki do napojów, zabawne wykałaczki do koreczków, klipsy, którymi w razie wiatru przypniemy obrus do stołu.
Przyjęcia w ogrodzie zwykle odbywają się w godzinach popołudniowych i trwają do wieczora, dlatego nie można zapomnieć o praktycznym oświetleniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie nada przyjęciu niepowtarzalny urok. Świetnie sprawdzą się lampy zasilane energią słoneczną, jak również świece zapachowe, które dodatkowo mogą odstraszać komary. Jeśli chcemy jednak uzyskać magiczny klimat, zdecydujmy się na papierowe lampiony, świeczki umieszczone w niewielkich słoikach czy lampki choinkowe.
Wspólny czas
Garden party to nie tylko jedzenie, nieodłącznym jego elementem jest aktywnie spędzony czas na zabawach czy grach. Dużo śmiechu i radości sprawią gry zręcznościowe: Twister, granie w piłkę plażową, zbijanie przedmiotów, rzucanie do celu czy podbijanie piłki na czas. Popularną i dobrze znaną zabawą, która zapewni wiele wrażeń, jest gra w „Kalambury”. Przystępując do tej gry należy podzielić się na dwie drużyny, a gra odbywa się w kilku rundach. Cała zabawa polega na odgadnięciu haseł lub zwrotów drużyny przeciwnej.
Pamiętaj:
Garden party to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną. Dobrze zaplanowane i przygotowane pozostawi wspomnienia na długie lata. Nie zapominaj jednak, że poza smacznym menu i pięknym wystrojem, najważniejsza jest dobra zabawa i wspólnie spędzony czas z osobami, które kochasz czy lubisz.
Joanna Stawicka – Zarzecka – Heima Public Relations