Grecja – mity i historie. Relacja uczennicy I LO w Nakle z wycieczki do Grecji (5.06 – 15.06.2024 r.)

Pod opieką pań: Katarzyny Łapińskiej, Beaty Tomaszewskiej, Aleksandry Wybrańskiej, dyrektor Aleksandry Białki oraz księdza Igora Wichrowskiego i pana Wojtka Tyborskiego z biura podróży MagTravel – wyruszyliśmy (uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle) w podróż na południe Europy, aby zdobyć nowe doświadczenia, poznać bliżej kulturę i historię Grecji oraz wypocząć w promieniach pięknego, greckiego słońca.

Zanim jednak dojechaliśmy do Grecji, udało nam się zwiedzić stolicę Serbii – Belgrad i wypocząć w hotelu z widokiem na panoramę tego miasta. Następnego dnia odwiedziliśmy także Skopje w Macedonii Północnej, gdzie zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani przez jej mieszkańców. Wielu z nich znakomicie znało podstawowe zwroty w naszym języku.

Zwiedzanie Grecji zaczęliśmy od wizyty w Salonikach oraz miejscowości Lito Choro z widokiem na mityczny Olimp. Wieczorem udaliśmy się na prawdziwą grecką ucztę, w trakcie której mieliśmy okazję zobaczyć, jak bawią się Grecy oraz zatańczyć bardzo charakterystyczny grecki taniec – zorbę.

Kolejnego dnia wypłynęliśmy w rejs na wyspę Skiathos, która była jednym z miejsc, gdzie kręcono słynny film „Mamma Mia”. Czuć było tę niesamowitą atmosferę. Następnie odwiedziliśmy plażę Kokounaries, gdzie nie zabrakło czasu na relaks. Zwiedziliśmy także słynne klasztory grekokatolickie tzw. „Meteory” w miejscowości Kalambaka. Oczywiście odwiedziliśmy również Ateny, gdzie wraz z panią przewodnik zobaczyliśmy Akropol, grecki parlament, stadion oraz centrum miasta. Ostatni dzień w Grecji spędziliśmy na plaży, pozwalając sobie na odpoczynek i dobrą zabawę. Podczas wyjazdu nie zabrakło okazji do spróbowania tradycyjnych greckich potraw.

Bardzo dziękujemy organizatorom i opiekunom za tę niesamowitą przygodę, która wzbogaciła nas w wiele pięknych doświadczeń oraz dostarczyła niezapomnianych wspomnień.

 

Tekst: Wiktoria Pinkowska z klasy III ag  I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią