Grillowanie w ogrodzie – ulubiony moment na letnie spędzanie czasu

Wiosna, lato czy wczesna jesień to czas kiedy w przydomowych ogródkach toczy się życie towarzyskie. Ulubioną formą spędzania czasu w piątkowe i sobotnie wieczory jest przygotowywanie potraw na grillu, w gronie przyjaciół, rodziny, znajomych. Jak przygotować się na wspólne chwile przy grillu, jakie narzędzia i akcesoria wybrać, aby spotkanie było mile wspominane przez domowników i gości?

Sezon grillowy czas zacząć!

Grillowanie w ogrodzie to świetny sposób na integrację i nadrobienie zaległości towarzyskich. Wspólne przyrządzanie potraw zbliża ludzi, a w Polsce stało się już rytuałem towarzyskim. Postawą udanego przyjęcia jest również jedzenie. Warto przygotować się i zadbać, aby było one nie tylko bardzo pyszne ale również zdrowe. Warto, aby poza tradycyjną kiełbasą i karkówką, w menu znalazły się warzywa czy ryby. Aby jedzenie było smaczniejsze, lepiej zdecydować się na przygotowanie marynat samemu, niż kupować gotowe produkty, które oferują sklepy. Grillując zwracajmy uwagę na to, aby wytapiający się z mięsa tłuszcz nie spadał na żarzący się węgiel, gdyż w takim wypadku mogą wytwarzać się niebezpieczne dla naszego zdrowia związki. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie potraw na tackach. Jeśli na nasze przyjęcie zapraszamy gości, którzy są wegetarianami, zaserwujmy im grillowane sery, takie jak camembert, faszerowane warzywa czy jarskie szaszłyki.

Pamiętajmy aby potrawy wykładać na grilla dopiero, gdy będzie już on maksymalnie rozgrzany. Nie zaleca się dolewania podpałki podczas grillowania – opary, które się wtedy wytwarzają, mogą pozostać na potrawach, a jest to nie zdrowe dla naszych organizmów.

Spotkanie w komfortowych warunkach

Zanim przystąpimy do grillowania, należy zdecydować, w jakim miejscu odbędzie się biesiada. Ważne, aby była to przemyślana decyzja. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie grilla w ustronnej i oddalonej od domu części ogrodu. Dzięki temu znajdziemy się bliżej natury, gdzie otaczające nas rośliny będą sprzyjać przyjemnej atmosferze, jakże potrzebnej by miło spędzić czas. Zadbajmy również o komfortowe miejsce do jedzenia i wypoczynku. Wybierzmy takie meble, które spełnią obie funkcje. Odpowiednich rozmiarów stół i wygodne krzesła to podstawa każdego udanego spotkania. Pamiętaj również o tym, że meble ogrodowe mają służyć przez lata. Warto jest więc zdecydować się na takie, które będą odporne na działanie promieni UV, zmienne temperatury i deszcz, na przykład stół Melody i krzesła Bali Mono marki Keter. Stół ustaw w takiej części ogrodu, aby zapewnić cień pod drzewem. Możesz także skorzystać z gotowych rozwiązań ocieniających: parasola lub pawilonu ogrodowego. Ten drugi, jeżeli posiada ścianki boczne czy moskitiery, dodatkowo ochroni przez owadami.

W kąciku gilowym powinno się także znaleźć bezpieczne miejsce dla dzieci. Warto wygospodarować takie miejsce, które będzie zacienione i wyposażone w niewielkie meble – stół i krzesła, przy których dzieci będą mogły swobodnie spożyć posiłek.

Jaki sprzęt do grillowania wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli grillów. Zanim dokonamy wyboru, warto zastanowić się gdzie będzie on używany oraz ile osób będzie przy nim biesiadować? Od kilku sezonów modne są grille gazowe, które posiadają wbudowany palnik ułatwiający jego rozpalenie.

Jeśli chcemy, aby grill stał się nieodłącznym elementem przestrzeni w ogrodzie, warto zdecydować się na budowę grilla. Dobrze zaprojektowany i wykonany z podobnych materiałów co taras, ogrodzenie czy elewacja grill, może stać się dodatkowym elementem otoczenia domu.

Joanna Stawicka-Zarzecka – Communications Manager