Hołd bohaterom Monte Cassino

Oficjalna delegacja województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego weźmie dzisiaj (18 maja) udział w głównych oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W tym jednej z najcięższych i najkrwawszych starć drugiej wojny światowej ważną rolę odegrali polscy żołnierze dowodzeni przez generała Władysława Andersa, którzy 18 maja 1944 po zaciętych walkach zdobyli wzgórze.

Oficjalne obchody rocznicowe, zorganizowane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i polską ambasadę w Rzymie, rozpoczynają się dziś (17 maja) i zakończą w poniedziałek (21 maja). Głównym ich punktem będzie sobotnia polowa msza święta na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino, w której wezmą udział prezydent Andrzej Duda, delegacje rządu i parlamentu oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i polonijnych, a także ponad 2 tysiące harcerzy i harcerek ze Związku Harcerstwa Polskiego.  Przybędzie też najprawdopodobniej prezydent Włoch Sergio Mattarella. Ceremonia zostanie poprzedzona premierową projekcją filmu dokumentalnego Dominika Sierzputowskiego „Po zwycięstwie na Monte Cassino”, który powstał dzięki wsparciu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w uroczystościach na zaproszenie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella. Członkami oficjalnej delegacji samorządu województwa są również radni Marek Gralik, Tadeusz Pogoda i Przemysław Sznajdrowski.

Wzgórze i klasztor Monte Cassino były w 1944 roku kluczowym elementem zbudowanego w latach 1943-1944 systemu niemieckich fortyfikacji we Włoszech (tzw. linii Gustawa), mającego uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 roku, po niezwykle zaciętych i krwawych walkach, zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2 931 zostało rannych, 345 uznano za zaginionych.

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Żołnierze polskiej Samodzielnej 2. Brygady Pancernej na tle ruin umocnień na Monte Cassino, archiwum fotograficzne Tadeusza Szumańskiego w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego