Honorowa Obywatelka Irena Santor

Trwa uroczysta sesja sejmiku połączona z uroczystością nadania tytułu honorowej obywatelki regionu pierwszej damie polskiej piosenki Irenie Santor, urodzonej w Papowie Biskupim ambasadorce naszego województwa. Późnym popołudniem w Teatrze Horzycy benefis naszej bohaterki.

– „Śpiewa czysto, piękną frazą, z cudowną intonacją i muzykalnością, koloraturowym mezzosopranem – głosem porównywanym do najlepszych skrzypiec Stradivariusa” – tak, cytując Jerzego Waldorfa, mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki. – Jej twórczość towarzyszy historii życia naszych rodzin, spaja pokolenia budując ich wspólny świat wartości, dobra, miłości, prawdy i piękna. Pozwala marzyć i motywuje do realizacji marzeń. Uwalnia pokłady naszej, często skrywanej wrażliwości, otwiera na drugiego człowieka. Niech więc ten tytuł honorowej obywatelki naszego województwa jest wyrazem naszej wdzięczności za pani piękne życie. Za otuchę i wsparcie dla polskich kobiet w walce z chorobami onkologicznymi. Za rozsławianie Polski na świecie i promocję Kujaw i Pomorza. Za głoszenie pokoju i wsparcie naszego procesu integracji europejskiej, za wszystkie dzieła społeczne i charytatywne. Za lata cudownej twórczości, owocującej setkami piosenek, teledysków, tysiącami koncertów, dziesiątkami płyt, realizacjami teatralnymi i telewizyjnymi. Za wzruszenia kilku pokoleń Polaków. Pani Ireno, w imieniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego proszę o przyjęcie przyznanej przez sejmik województwa najwyższej godności jaką może nadać – tytułu Honorowej Obywatelki Województwa.  

„Irena Santor to znakomity ambasador kulturalny Kujaw i Pomorza, popularyzujący nasz region w kraju i za granicą” – czytamy w uzasadnieniu uchwały sejmiku województwa o nadaniu tytułu.  Irena Santor urodziła się w 1934 r., dzieciństwo spędziła w Solcu Kujawskim. W latach 1951–1959 występowała z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze, potem rozpoczęła karierę solową, którą oficjalnie zakończyła w 2021 r. Obdarzona niezwykłym głosem, w okresie aktywności estradowej należała do najpopularniejszych i najbardziej cenionych wokalistek w kraju. W 2017 roku Akademia Muzyczna w Łodzi nadała jej tytuł doktora honoris causa. Jest również honorową obywatelką Warszawy, Solca Kujawskiego i gminy Papowo Biskupie.

Pozostała przy tym niezwykle skromną osobą, która nigdy nie zapomniała o miejscach, w których się wychowała. Jak podkreślała w wielu wywiadach i wspomnieniach, chętnie odwiedza nasz region. W benefisie, który poprowadzi Artur Andrus, wystąpią Michał Bajor, Krzysztof Cugowski, Katarzyna Groniec, Krzysztof Iwaneczko, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Grupa MoCarta, Włodzimierz Nahorny, Organek, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Zoja Syguda i Małgorzata Walewska.

Honorowymi obywatelami województwa kujawsko-pomorskiego są śp. kard. Józef Glemp, Lech Wałęsa, śp. Marianna Popiełuszko, Rafał Blechacz, biskup senior toruński Andrzej Suski, arcybiskup senior Henryk Muszyński i prof. Stanisław Dembiński.

 

Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Irena Santor i marszałek Piotr Całbecki pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP