I kategoria centralna dla Alana Jagodzińskiego

Wytrwała praca zaowocowała wielkim sukcesem szachisty z gminy Kcynia – Alana Jagodzińskiego. Komisja Klasyfikacji i Ewidencji Polskiego Związku Szachowego przyznała Alanowi pierwszą kategorię krajową centralną.

Tytuły i kategorie szachowe są wykładnikiem maksymalnego wyniku sportowego, osiągniętego przez szachistę. Obecnie Alan Jagodziński jest drugim juniorem w powiecie nakielskim, posiadającym pierwszą kategorię krajową. Wcześniej uzyskał ja jego brat – Olaf Jagodziński. To wyjątkowe osiągnięcie. Zdobycie tytułów i kategorii obwarowane jest znaczną liczbą warunków. Uzyskanie pierwszej kategorii centralnej wymaga od zawodnika solidnej gry na wysokim poziomie. Tytuły i kategorie szachowe przyznawane są dożywotnio. O wypełnieniu pełnej normy na pierwszą kategorię krajową zadecydowały wyniki podczas turniejów rozegranych w województwach: mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim.

Na uwagę zasługuje fakt, że Alanowi udaje się pogodzić zawody szachowe z innymi obowiązkami. Nastolatek osiąga także bardzo dobre wyniki w nauce. Doskonale radzi sobie z przedmiotami ścisłymi jak i humanistycznymi. Od blisko pięciu lat, za wybitne osiągnięcia w nauce j otrzymuje stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Już jako uczeń szkoły podstawowej niejednokrotnie zostawał laureatem konkursów kuratoryjnych. W szkole średniej został finalistą trzech olimpiad z zakresu wiedzy humanistycznej i matematycznej.

Talent Alana został dostrzeżony także przez klub szachowy z Wielkopolski. Młody mieszkaniec gminy Kcynia od kilku lat reprezentuje LKS Chrobry Gniezno. Alanowi życzymy kolejnych sukcesów.

Paweł Czecki