Instytut Pamięci Narodowej: Pielgrzymki papieskie w okresie PRL w dokumantach

W związku z obchodami 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje portal tematyczny dotyczący wizyt papieża-Polaka w Ojczyźnie w okresie PRL.

Serwis będzie dostępny od 15 maja 2020 r. (g. 12:00) na stronie: pielgrzymki.ipn.gov.pl. Ze strony startowej projektu będzie łatwy dostęp do podstron dotyczących poszczególnych pielgrzymek z 1979, 1983 i 1987 r. Serwisy dotyczące pierwszej i trzeciej podróży apostolskiej zostały upublicznione w 2017 i 2019 r.  Przy okazji prac nad integracją i aktualizacją serwisów, przygotowaliśmy również materiały na temat wizyty z 1983 r. (druga pielgrzymka).

W serwisie będzie można znaleźć dokumenty w wersji cyfrowej, opisy poszczególnych etapów pielgrzymek, fotografie (zarówno wykonane przez funkcjonariuszy SB w ramach czynności służbowych, jak i zdjęcia z kolekcji prywatnych), grafiki, ulotki, kopie prasy polonijnej i wiele innych archiwalnych pamiątek wizyty Jana Pawła II. Zgromadzone materiały są nie tylko świadectwem ówczesnych czasów, nastrojów społecznych czy kulis działań komunistycznych służb, ale również dowodem na to, jak duże nadzieje i oczekiwania pokładali Polacy w Papieżu.

Projekt został przygotowany przez Archiwum IPN we współpracy z Biurem Prezesa i Komunikacji Społecznej IPN.  Jest on jedną z szeregu inicjatyw przygotowywanych przez IPN w związku z obchodami urodzin Papieża.

Na zdjęciu pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Przemawia przewodniczący Rady Państwa Henryk Jabłoński. Po lewej stronie Ojca Świętego kardynał Stefan Wyszyński, w głębi przedstawiciele władz państwowych m.in.: minister-kierownik Urzędu do Spraw Wyznań Kazimierz Kąkol (1P), minister spraw zagranicznych Emil Wojtaszek (2P).

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu