Jak sobie radzić podczas afrykańskich upałów? Komfortowy, przyjemny chłód w upalne dni? To możliwe!

W najbliższych dniach temperatury mogą dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Przy takiej pogodzie dom zamiast być chłodnym schronieniem, staje się gorącą betonową pułapką, z której po prostu chce się uciec. Jak to zmienić? Wystarczy wykonać jego termomodernizację, dzięki której utrzymana zostanie optymalna temperatura pomieszczeń zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Ponadto pozwoli to właścicielowi domu na oszczędności rzędu minimum kilkuset złotych rocznie na ogrzewaniu. Są także inne sposoby na upały, które co prawda nie będą tak skuteczne jak izolacja termiczna budynku, ale niewątpliwie przyniosą doraźną ulgę. Oto kilka z nich:

  • Unikaj wietrzenia w czasie największego nasłonecznienia – najlepszym sposobem będzie stworzenie kontrolowanego przeciągu, który zwiększy cyrkulację powietrza oraz zakupienie wentylatora;
  • Ogranicz światło słoneczne – w ciągu dnia warto ograniczyć nasłonecznienie okien poprzez instalację żaluzji lub specjalnych rolet;
  • Zainstaluj nawilżacz powietrza – alternatywą będzie po prostu nalanie zimnej wody do miski;
  • Zrezygnuj z długiego gotowania – para wodna unosząca się w powietrzu powoduje zwiększenie jego wilgotności, co z kolei wpływa na wzrost odczuwalnej temperatury powietrza;
  • Pamiętaj o wodzie – w ciągu dnia należy wypijać minimum 2 litry wody, w czasie upałów zbawienne będą chłodne napoje oraz rozstawienie basenu.

Rozważ długofalowe rozwiązanie – zainwestuj w termomodernizację!

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji domowych, która w dodatku szybko się zwróci, jest termomodernizacja. Sezon budowlany jest w pełni, warto więc to wykorzystać. Termomodernizacja zazwyczaj kojarzy się z oszczędnością na rachunkach w sezonie grzewczym i choć to bardzo dobre skojarzenie, to jednak niewiele osób ma świadomość, że również latem można czerpać korzyści z ocieplenia domu.

– W przypadku dobrze ocieplonego domu będzie w nim chłodno. Dzieje się tak, ponieważ gorące powietrze nie będzie przenikało przez ściany, które będą dobrze zaizolowane, a więc pomieszczenia nie będą się nagrzewać w przeciwieństwie do wnętrza budynku nieposiadającego odpowiedniej warstwy izolacji termicznej. – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych  Termo Organiki – Dlatego ci, którzy chcieliby mieć odpowiedni mikroklimat w swoim domu, czuć się tam komfortowo, a przy tym nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, zdecydowanie powinni zabezpieczyć termicznie swój dom. Zysk będzie podwójny, ponieważ zimą zapłacą mniej za ogrzewanie.

O czym więc pamiętać decydując się na długofalowe rozwiązanie, jakim jest termomodernizacja? Aby postawić na dobrej jakości materiał termoizolacyjny, jak np. grafitowy styropianu TERMONIUM Plus fasada, który charakteryzuje się najkorzystniejszą wartością współczynnika przewodzenia ciepła (lambda). To właśnie niska lambda powoduje lepszą izolacyjność styropianu, a w efekcie w oczywisty sposób także przegród, dzięki temu znacząco zmniejsza się zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, a to z kolei przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Warto również mieć na uwadze, że optymalnym rozwiązaniem jest wybór styropianu w kompletnym systemie ociepleń od jednego producenta, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że wszystkie elementy systemu będą ze sobą kompatybilne. Ponadto najlepiej wybrać poleconą ekipę budowlaną, która w fachowy sposób przeprowadzi  prace ociepleniowe.

Zespół Neuroexpander PR