Jesienne rytuały, które zapewnią ci lepsze samopoczucie

Run woman jogging in outdoor fall autumn foliage nature background in forest. Trail running runner athlete training cardio outdoors, orange colors tree leaves.

Jesień rozgościła się już na dobre, a wraz z nią krótsze dni, zmienna pogoda, niższe temperatury oraz dokuczliwy spadek energii. Wpływa to negatywnie na nasze samopoczucie i chęci do działania. Jak uporać się z męczącym obniżeniem nastroju? Przedstawiamy kilka sposobów na jesienną chandrę.

Latem, kiedy ciepłe dni wypełnione są promieniami słonecznymi, mamy więcej energii i częściej podejmujemy różne aktywności fizyczne, szczególnie te na świeżym powietrzu – bieganie, ćwiczenia na siłowniach „pod chmurką”, jazda na rowerze czy spacer po parku. Dzięki temu nie tylko pozostajemy w dobrej formie, ale także lepiej się czujemy. Wraz z nadejściem jesieni, kiedy dość szybko spada temperatura, deszczowa pogoda zmusza do pozostania w domu. Spada ilość światła dziennego, czujemy się zmęczeni, mamy mniej motywacji do działania. W tym momencie obserwujemy objawy typowej jesiennej chandry. Jak poradzić sobie z tak odczuwalnym obniżeniem nastroju?

Najważniejszy sen

Nie ma nic bardziej efektywnego na sezonowy spadek energii niż…wyspanie się. Sen odpowiada między innymi za regenerację organizmu, przyswajanie i zapamiętywanie nowych, zdobytych w ciągu dnia informacji oraz ogólny odpoczynek ciała i umysłu. Jak spać, aby się wysypiać? W higienie snu najważniejszy jest regularny tryb życia oraz brak drzemek w ciągu dnia. Postarajmy się znaleźć swój rytm: wstawać i kłaść się spać o tej samej porze. Jesienne wieczory są chłodniejsze, a więc sprzyjające odpowiedniej temperaturze w pokoju przed snem, wynoszącej około 19 stopni Celsjusza. Pamiętajmy także o unikaniu popołudniowej kawy i napojów energetycznych ze względu na dużą zawartość pobudzającej kofeiny.

Potrzebny wysiłek fizyczny

Jesienią nie powinniśmy unikać wysiłku fizycznego, który odpowiada nie tylko za lepszą formę i sylwetkę, ale też produkcję większej ilości endorfin — „hormonów szczęścia”, odpowiadających właśnie za dobre samopoczucie. Zimno skutecznie zniechęca do ćwiczeń na świeżym powietrzu, warto zatem odświeżyć swoje karnety i zapisać się na siłownię albo ćwiczyć na macie w domu. Jednak powinniśmy wziąć też pod uwagę regularną aktywność na dworze – nawet godzinny spacer po okolicy lub po parku pozwolidotlenić się, pobudzić i złapać trochę naturalnego światła. Zwalczymy tym samym zmęczenie i niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności.

Pyszne i pożywne posiłki

Podczas przesilenia jesiennego niezwykle ważna jest dieta. Musi być bogata przede wszystkim w witaminę D, odpowiadająca za dobry nastrój – poza okresem jesienno-zimowym czerpiemy ją głównie z promieni słonecznych. Naturalnym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie jak łosoś czy makrela i nabiał. Warto też korzystać z sezonowych warzyw i owoców, aby uzupełnić inne ważne substancje jak witaminy z grupy B, żelazo, magnez czy cynk. Poza zwiększaniem diety w witaminy powinniśmy pozwolić sobie na większe i mniejsze przyjemności. Mogą to być sycące posiłki tzw. comfort food – miło kojarzące się z dzieciństwem lub spotkaniami z najbliższymi dania, cechujące się zazwyczaj rodzinnością i tradycją oraz poprawianiem humoru.

– Comfort food to niezwykle uniwersalne, sentymentalne dania, które każdy rozpatruje pod innym kątem. Dla jednych jest to prawdziwie aromatyczny rosół, inni kojarzą je z pierogami lepionymi w dzieciństwie z najbliższymi, dla jeszcze innych będzie to tradycyjny, pełny aromatu i przypraw pasztet. Pyszne, gotowe smarowidła dostaniemy również w wygodnych, ekologicznych słoiczkach: naturalne, wykonane z najlepszej jakości mięs, bez ulepszaczy i konserwantów. Spożywane z dodatkiem ogórka kiszonego w wielu z nas wzbudzają przyjemne wspomnienia z domu. Każdy ma swój comfortfoodowy posiłek, który zapewnia lepszy nastrój w przygnębiający jesienny czas – przekonuje Ewelina Jędrzejewska, ekspert marki Pasztet Dworski.

Relaksujący wieczór

Oprócz wymienionych wcześniej sposobów na lepszy nastrój, warto pomyśleć o zapewnieniu sobie jakościowego odpoczynku od codziennych obowiązków i aktywności. Może to być ciekawa książka, nowy serial w ulubionej tematyce lub relaksacyjna sesja jogi. Ważnym elementem pogłębiającym odprężenie jest aromaterapia – olejki eteryczne jak lawendowy, cedrowy, miętowy czy różany uspokoją zmysły i głęboko zrelaksują.

Jesienna chandra nie musi przerażać i być corocznym elementem naszego życia. Jeśli już nas dopadnie, powinniśmy zadbać o siebie i swoje samopoczucie najlepiej jak potrafimy. Powyższe rozwiązania są pomocnymi sposobami na obniżony nastrój i brak siły na aktywność większą niż codzienne obowiązki.

Więcej o idealnych na comfortfoodowy posiłek pasztetach mięsnych na www.pasztetdworski.pl.

Hanna Krawiec – Junior PR & Content Marketing Specialist SFERA Group