Joga – dyscyplina dla ciała i ducha! Warsztaty na Przystani Powiat Nakielski

Coraz większą popularnością w Polsce cieszy się joga. Jedni tę dyscyplinę nazywają gimnastyką, drudzy życiową filozofią, dostrzegając w jodze coś więcej. Niezależnie od tego, jak postrzegamy jogę, prawdą jest, że aktywność ta jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju człowieka. Wiekowe i nieco tajemnicze dziedzictwo jogi intryguje każdego, kto chce pomóc sobie na ścieżce samorozwoju.

Efekty jogi są wielowymiarowe – obejmują nie tylko wymiar fizyczny i fizjologiczny, lecz także psychiczny i emocjonalny. Na poziomie ciała stajemy się sprawniejsi, bardziej skoordynowani – nasze ciało staje się mocniejsze. Ponadto wszystkie układy (szczególnie oddechowy i krwionośny) zaczynają działać sprawniej. Przybieranie asanów wpływa także na stan naszego ducha! Osoby regularnie uprawiające jogę są bardziej skoncentrowane oraz lepiej rozpoznają i rozumieją swoje emocje, dzięki czemu potrafią prawdziwie się zrelaksować i zredukować swój stres.

Właśnie tej wywodzącej się z Indii – powstałej u kolebka cywilizacji – praktyki można było doświadczyć dzisiaj, 23 czerwca 2019 roku na Przystani Powiat Nakielski! Na trawniku przed nowo wybudowanym placem zabaw kilkanaście pań wraz z instruktorem przez trzy godziny zapoznawali się z niesamowitym wpływem jogi.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Kubisz