Kcynia: Innowacyjna naprawa drogi w Miastowicach

Stan dróg zawsze pozostawia dużo do życzenia każdemu zarządcy. W Gminie Kcynia od wielu lat na drogi gruntowe sołtysi składają zamówienia na kamień/kruszywo, który w odpowiednich miejscach zostaje rozsypany celem niwelacji dziur i naprawy nawierzchni. Już chyba setki łódek zostało zakupionych i wysypanych na drogi gruntowe i prawie zawsze po dłuższym czasie problem powraca.

Kilka miesięcy temu na terenie województwa wielkopolskiego w gminie Skoki frezowano nawierzchnie z kruszywa, zagęszczając je i profilując. O tej nowatorskiej metodzie informowaliśmy i podpowiadaliśmy, stawiając pytania dlaczego by jej nie wypróbować w Gminie Kcynia?

Jak się dowiedzieliśmy Gmina Kcynia po raz pierwszy skorzystała z takiej technologii, wykonując remont ma odcinku 2,5 kilometra w Miastowicach. Jeżeli po okresie kampanii buraczanej i zimie stan nawierzchni będzie dobry, to może będziemy korzystali z tej technologii w przyszłości- powiedział naszej redakcji Burmistrz Kcyni Marek Szaruga.

Usługa polega na sfrezowaniu istniejącej nawierzchni drogi z kruszywa, wymieszaniu podłoża, wyprofilowaniu nawierzchni drogi i jej zagęszczeniu. Zadanie wykonywane jest przy użyciu maszyny marki HEN i walca drogowego.

tekst i fot.Robert Koniec