Komfortowo i z udogodnieniami – jak spędziliśmy sylwestra i gdzie wybieramy się na ferie – analiza OLX

Góry, czy inny rejon Polski? Kameralnie, czy w większej grupie? Oszczędnie, czy bez ograniczeń? Ze sprzętem nowym, czy z drugiej ręki? To pytania, które zadaje sobie spora grupa Polaków, stojąc na progu ferii zimowych. Odpowiedzi na nie można znaleźć już teraz. Jak wynika z danych OLX, od listopada widoczny jest wzrost zainteresowania noclegami, głównie w górach.

Zapowiedzią tego, że wielu Polaków planuje spędzić ferie poza domem, był grudniowy wzrost zainteresowania noclegami. Towarzyszyło mu wyraźne wyższe niż przed rokiem zaangażowanie użytkowników. Liczba odpowiedzi i kontaktów z właścicielami obiektów w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosła o 15 proc. Miejsca na zimowy wyjazd szukaliśmy intensywnie zwłaszcza w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to serwis OLX odnotował skokowy wzrost zainteresowania kategorią noclegi.

Tym samym powody do zadowolenia mogą mieć właściciele obiektów noclegowych –  w grudniu każda opublikowana w serwisie oferta otrzymała średnio około 20 odpowiedzi. Tradycyjnie już miejscowością najchętniej wybieraną przez osoby planujące zimowy wyjazd było Zakopane – w ostatnim miesiącu ubiegłego roku 60% najpopularniejszych ogłoszeń w kategorii noclegi w serwisie OLX pod względem zapytań dotyczyło tej właśnie miejscowości. Na podstawie zachowań użytkowników OLX widać również, że zmienił się nasz model planowania zimowego wypoczynku. Największa aktywność osób poszukujących noclegów przypadła na dwa pierwsze tygodnie grudnia (wzrost odpowiedzi o 25% w ujęciu rok do roku), a to pokazuje, że decyzji o wyjazdach nie pozostawaliśmy na ostatnią chwilę. W tym też czasie najpopularniejszą frazą wpisywaną w wyszukiwarkę OLX był „sylwester”, co sugeruje, że na początku grudnia byliśmy zainteresowani głównie planowaniem wyjazdów na święta lub sylwestra.

Kameralnie, czy w większej grupie

”Mieszkanie” to najpopularniejsza fraza po „sylwester”, która w grudniu była wpisywana w wyszukiwarkę OLX. Tuż za nią znalazły się hasła „domek” i „apartament”. A co wyniki te mówią nam o naszych preferencjach? W grudniu szukaliśmy mieszkań, które dają nam dużą niezależność, w tym tę dotyczącą przygotowywania posiłków. Ale to też wyraz naszego zwrotu w kierunku noclegów, gwarantujących wyższy komfort wypoczynku oraz oferujących atrakcje na miejscu. Świadczy o tym fakt, że wśród najpopularniejszych fraz wpisywanych w wyszukiwarkę OLX znajdowały się: apartament z jacuzzi, domek z jacuzzi, czy domek z balią. Naturalnym jest również to, że zazwyczaj są to noclegi, w których jednocześnie może przebywać więcej osób.

  • Spędzanie wolnego czasu w większej grupie osób to trend, który zaobserwowaliśmy już w sezonie letnim. Decydując się na taką formę wypoczynku, z jednej strony kierujemy się potrzebą spędzania czasu w gronie bliskich nam osób, ale z drugiej oszczędnością. Noclegi, w których przebywać może jednocześnie więcej osób i które umożliwiają samodzielne przygotowywanie posiłków, pozwalają ograniczyć wydatki podczas urlopu. A te są znaczące, zwłaszcza zimą w górach, kiedy poza utrzymaniem musimy kupić lub wypożyczyć sprzęt i opłacić karnety – Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX.

Co kupować, co wypożyczać?

Zakup sprzętu narciarskiego to spory wydatek, na którym nie warto oszczędzać, ponieważ stawką jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Niewątpliwe osoby, dla których sporty zimowe są pasją, preferowały będą zakup precyzyjnie dobranego do swoich potrzeb oraz umiejętności sprzętu. Co jednak jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z jazdą na nartach lub desce, lub nie mamy warunków do ich przechowywania cały rok? Rozwiązania są dwa. Pierwsze to zakup używanego wcześniej sprzętu. Sprawdzi się to szczególnie w przypadku dzieci, którym sprzęt oraz ubrania trzeba wymieniać co sezon. Grupa osób korzystających z tej możliwości jest coraz liczniejsza. Jak wynika z danych OLX, zainteresowanie używanym sprzętem do uprawiania sportów zimowych rośnie, chociaż, co naturalne, ma charakter sezonowy. Istotnym jest jednak, że w grudniu 2023 r., w porównaniu z tym samym miesiącem w roku ubiegłym serwis zanotował o 10% odpowiedzi więcej w kategorii „Sporty zimowe”. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, wówczas pamiętać należy o tym, aby zweryfikować atesty, stan zużycia, oraz to, czy jest on bezpieczny. Umożliwia to OLX. Kupując sprzęt zimowy od firm publikujących swoje ogłoszenia w serwisie, można się bezpośrednio skontaktować z ich przedstawicielami, uzyskać informacje o interesującym nas produkcie oraz otrzymać poradę, ułatwiającą dokonanie najlepszego wyboru.

Dla tych zaś, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zimowymi aktywnościami, doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie. To nie tylko spora oszczędność pieniędzy, ale również rozwiązanie problemu z przechowywaniem nart czy deski poza sezonem.

Przezorny sprawdza dwa razy

Urlop to przede wszystkim czas odpoczynku i relaksu. Aby takim był, warto sprawdzić, czy oferta, która nas interesuje, faktycznie spełni nasze oczekiwania. W tej weryfikacji pomocne będą trzy proste zasady.  Pierwsza, która pozwoli nam uniknąć rozczarowań – nie zostawiajmy rezerwacji na ostatnią chwilę. Pośpiech bywa złym doradcą, a i bardziej sprzyja błędom, usypiając naszą czujność. Po drugie – jeśli znajdziemy ofertę, której  cena znacząco odbiega od tych o podobnym standardzie, zweryfikujmy ją. Nie wpłacajmy również zbyt wysokich zaliczek i nigdy nie płacimy przy rezerwacji całej kwoty z góry. Po trzecie – korzystajmy z możliwości kontaktu z właścicielem noclegu i sprawdzajmy, czy podany przez niego adres faktycznie istnieje. A jeśli oferta wzbudza nasze wątpliwości, możemy zgłosić to administratorowi serwisu OLX za pomocą przycisku „zgłoś”.

 

OLX
Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego ponad 10 milionów użytkowników (Gemius, grudzień 2023), co oznacza, że platformy używa prawie co trzeci Polak.

 

 

Paulina Musielak-Rezmer  PR Lead OLX