Koncert na trąbkę, puzon i waltornię, w koronowskim kościele zagrała młodzieżowa orkiestra Kujawia

W piątkowy wieczór w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Kujawia. Pomimo występu w  świątyni, nie był to koncert muzyki sakralnej, a muzyki popularnej, z którą celebrowano właśnie rozpoczęty 2024 rok. Występ miał wzbudzić wiele radości i sentymentów. Wybrzmiały m.in takie utwory jak: „Uciekali”, „Mędrcy Świata”, „Zacznij od Bacha”, „I can’t Take my eyes off  you”, „Piechota”, czy „Jest Warszawa”.

Dla młodych muzyków oprócz możliwości zagrania koncertu była to niezwykła podróż w czasie i powrót do korzeni. Wielu z nich pochodzi z Koronowa i okolic, i właśnie tutaj rozpoczynało swoją muzyczną karierę. Dla mnie możliwość zagrania koncertu, tutaj w Koronowie, to ogromna przyjemność – powiedział dyrygent.
Zważywszy na fakt, że wielu z tych młodych muzyków jest związanych z tym właśnie miastem i mogło zagrać dla swoich rodzin, sąsiadów i najbliższych. Od 2021 roku orkiestra jest integralną częścią 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy, ale wierzymy, że być może kiedyś wrócimy do prób czy koncertowania właśnie w Koronowie. To miasto zawsze słynęło z orkiestry dętej, byliśmy przecież Mistrzami  Europy i laureatami 25 konkursów międzynarodowych zdobywając Grand Prix lub zajmując pierwsze lub drugie miejsca. Być może kiedyś jeszcze będzie – zaznaczył dyrygent.

Dla mnie ten koncert, to niesamowite przeżycie. Znowu mogłem zagrać u siebie i dla sowich. Mogliśmy pokazać się z jak najlepszej strony, jak rozwinęliśmy się, jak wzbogaciliśmy nasz repertuar, jak dalej promujemy nie tylko muzykę rozrywkową, ale i patriotyczną w aranżacjach naszego dyrygenta – powiedział jeden z muzyków.

To było niesamowite widowisko, doskonale dobrany repertuar i świadomość, że grali młodzi ludzie, z naszej okolicy – powiedziała jedna z słuchających koncertu. Życzyłabym sobie, aby takich koncertów w naszym mieście było znacznie więcej.

Koncert był o tyle niezwykły, że nie obyło się i bez bisów zakończonych lawiną braw.

Katarzyna Biedunkiewicz – Menager Młodzieżowej Orkiestry Dętej Kujawia