Konfederacja o gospodarce odpadami

Dzisiaj, 7 października 2019 roku przed pomnikiem „Potop” konfederaci poprowadzili konferencję na temat gospodarki odpadami. W piątce konfederacji znajduje się punkt Zdrowe Życie, który mówi właśnie o zablokowaniu wysyłania śmieci do Polski. „W zeszłym roku do Polski trafiło oficjalnie blisko pół miliona ton odpadów z zagranicy, najwięcej z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Problem w tym, że nie trafiają one do spalarni, a na składowiska. W dodatku często do Polski trafiają odpady inne niż deklarowane, w tym odpady niebezpieczne. Większość odpadów trafiających do Polski to odpady komunalne, trudne lub niemożliwe do przetworzenia.” – powiedział Marcin Sypniewski
 
Konfederaci z Bydgoszczy odnieśli się również do plagi pożarów na składowiskach śmieci, Marcin Sypniewski uważa: „Co jakiś czas pojawiają się informacje o płonących składowiskach. Wynika to z tego, że trafia do nas np. plastik, który jest niemożliwy do przerobienia w dopuszczalnych czasie przez polskie spalarnie – jest jego za dużo. Spalenie plastiku na składowisku jest więc jedyną metodą na pozbycie się problemu. Znikają też firmy, które importują śmieci i unikają w ten sposób odpowiedzialności pozostawiając niebezpieczne śmieci. Cierpi na tym środowisko i my wszyscy.”
 
„Konfederacja proponuje zakaz importu odpadów do Polski, podobnie jak zrobił to nasz niechlubny poprzednik – Chiny. To jedyny obecnie sposób na rozwiązanie tego problemu.” – zakończył lider listy Marcin Sypniewski.
Konfederacja Bydgoszcz