Kreator wyobraźni

Rafał Olbiński – malarz, rysownik, projektant plakatów, ilustrator, scenograf teatralny – stworzył własny język plastyczny, tajemniczy i magiczny, pełen poetyckich metafor, marzycielskich krajobrazów. Z wykształcenia jest architektem (studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, dyplom 1969). Po ukończeniu studiów został grafikiem miesięcznika „Jazz Forum”. Projektował okładki pisma, plakaty i koperty płyt, m.in. dla Krzysztofa Klenczona, zespołu „Breakout”. W 1981 roku wyjechał do Nowego Jorku, gdzie spędził znaczną, ponad trzydziestoletnią część życia. Współpracował z redakcjami „New York Times”, „Newsweek”, „New Yorker”, „Time”, „Atlantic Monthly” oraz z niemieckimi „Der Spiegel” i „Stern”, projektował dla wielu amerykańskich oper, wykładał w Tyler School of Art na Temple University w Filadelfii i w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Laureat ponad 150 międzynarodowych nagród i wyróżnień artystycznych. Za plakat antynarkotykowy w 1994 roku otrzymał Prix Savignac, najbardziej znaczącą nagrodę w świecie plakatu. Rok później został zaproszony do udziału w konkursie na plakat reklamujący Nowy Jork. Projekt plakatu z miastem przybierającym postać balonu, z którego wyrasta las wieżowców z najbardziej charakterystycznymi punktami manhattańskiego skyline’u, jak Empire State Building, Chrysler Building, dwie istniejące jeszcze wówczas wieże World Trade Center czy Muzeum Guggenheima i balonowym koszem, którym jest kula ziemska, przyniósł mu pierwszą nagrodę prestiżowego konkursu. Praca „New York City Capital of the World” stała się oficjalnym plakatem nowojorskiej metropolii.

Kolejna wystawa prac Rafała Olbińskiego w warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu (ul. Hoża 40) gromadzi kilkadziesiąt obrazów, rysunków i grafik. Specjalną niespodzianką jest kalendarz na 2025 rok, w którym przedstawione zostały jego obrazy, wybrane spośród tych, które będą zawarte w autorskiej książce „Mój Nowy Jork”.

Rafał Olbiński jest najbardziej znany jako twórca plakatów operowych i jazzowych; szczególną uwagę poświęca kobietom, fascynuje go wielobarwna przyroda. Jego twórczość wyróżnia surrealistyczne poczucie humoru, optymizm. Projektował dla New York City Opera, Cincinnati Opera, Opera Company of Philadelfia, Utah Opera, Pacyfik Opera San Francisko, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Opery Wrocławskiej. Bohaterów wizji Olbińskiego nie dotyczą prawa ziemskiej grawitacji. Piękne kobiety unoszą się w przestworzach, uskrzydlone fortepiany, zwierzęta fruwają w powietrzu, drzewa na wietrze układają się w ludzkie twarze i sylwetki ptaków.

Wystawa czynna do 25 stycznia 2025.

 

 

materiał: nadesłany