Krojanty 2019 – szarża polskiej kawalerii

Już po raz trzeci Strzelcy JS 2073 w Nakle nad Notecią wspomogli organizatorów widowiska kawaleryjskiego „Szarża pod Krojantami”. Co prawda dwa lata temu widowisko nie odbyło się z powodu nawałnicy, ale wówczas nakielscy Strzelcy stając na wysokości zadania pomogli usuwać jej skutki na miejscu w Krojantach. W tym roku jednak, podobnie jak w ubiegłym przez kilka dni członkowie nakielskiej organizacji strzeleckiej zabezpieczali obozowisko kawaleryjskich grup rekonstrukcyjnych. Nie zabrakło również spotkań z innymi formacjami rekonstrukcyjnymi z Polski i zagranicy. Część Strzelców przybyła na obozowisko już w czwartek 29 sierpnia br.

W sobotę 31 sierpnia br. poza uczestnictwem w nadaniu imienia płk. Mastalerza tamtejszemu rondu członkowie JS 2073 mieli okazję zapoznać się ze współczesnym sprzętem wojsk zmechanizowanych i pancernych.

W niedzielę 1 września 2019 roku, w trakcie widowiska Strzelcy z bliska obserwowali „Szarżę Kawalerii”, pokaz lotniczego zespołu akrobacyjnego „Biało-czerwone Iskry”, działania wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz pokaz współczesnej kawalerii powietrznej.

Na koniec członkowie otrzymali podziękowania nie tylko od uczestników widowiska, ale i dowódców współczesnych jednostek wojskowych.

Widowisko „Szarża pod Krojantami” już od prawie 20 lat upamiętnia szarżę polskiej kawalerii z września 1939 roku. W trakcie tego starcia poległ dowódca 18 Pułku Ułanów Pomorskich płk Kazimierz MASTALERZ. Poległy pułkownik był pierwszym dowódcą jednostki wojskowej poległym w trakcie kampanii wrześniowej. Miejsce jego pochówku jest nieznane.

materiał: JS 2073