Kujawy i Pomorze coraz bardziej online

W Regionie Kujaw, Pomorza i północnej części Mazowsza, dostęp do szerokopasmowego internetu staje się coraz powszechniejszy. Jak wynika z badania #RegionyNexery2020, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2020 r., już 91% mieszkańców Kujaw, Pomorza i części Mazowsza korzysta z internetu w domu. To o 3p.p. więcej niż deklarowało jeszcze rok temu. Dla porównania, wg danych GUS z 2019 r. tylko 87,3% gospodarstw domowych z woj. kujawsko-pomorskiego posiadało dostęp do internetu, co oznacza wzrost o 3,7p.p.Nexera, która buduje i zarządza siecią światłowodową w Regionie, sprawdziła, jak w ciągu roku zmieniły się nawyki kujawsko-pomorskich i mazowieckich internautów,oraz czy epidemia COVID-19 wpłynęła na wzrost eksploatacji internetuna tym terenie.

Większe potrzeby online, więcej wymagań względem sieci

Zgodnie z wynikami badań Nexery, brak internetu w domu dotyczy 9% respondentów, czyli stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców. Jednak wśród osób posiadających internet, stałym łączem może pochwalić się jedynie63%, apozostałych36% badanych korzysta z łącza mobilnego. 56% mieszkańców Kujaw, Pomorza i części Mazowsza przyznaje, że ich miejsce zamieszkania znajduje się w zasięgu światłowodu, jednak niecała połowaz nich jest podłączona do szerokopasmowej sieci.

Okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy Kujaw, Pomorza i północnej części Mazowsza korzystają z łącza światłowodowego, mimo, że posiadają taką możliwość. Jako powód takiej decyzji, wielu respondentów wskazywało, że internet, który posiadają spełnia ich oczekiwania. Izolacja społeczna i konieczność przeniesienia wielu spraw dnia codziennego do sieci, istotnie zwiększyły zapotrzebowanie na infrastrukturę telekomunikacyjną, a tym samym niejako zweryfikowały wydajność łączy. Okazało się, że wiele poza światłowodowych rozwiązań nie było w stanie zapewnić stabilnego i szybkiego dostępu do internetu w domach, gdzie kilka osób w tym samym czasie uczyło się, pracowało i oglądało filmy online. Niemal 3 na 10 respondentów oznajmiło, że nie jest zadowolonych z posiadanego łącza. Z tego m.in. powodu 46% rozważa zwiększenie prędkości internetu w ciągu najbliższego roku. Wielu doceniło również możliwości, jakie oferuje dostęp do sieci światłowodowej – 65% respondentów przyznało, że istotne jest dla nich to, aby ich mieszkanie znajdowało się w zasięgu światłowodu – mówi Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Komercyjnych z firmy Nexera, która buduje i zarządza siecią światłowodową w Regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem.

Coraz dłużej w sieci, coraz więcej spraw online

Większa aktywność na łączach to efekt m.in. dłuższego czasu spędzanego w internecie. Co czwarty internauta (25%)z Regionu Kujaw z Pomorzem i Mazowszem,w sieci spędza już 3 godziny dziennie, a 29% badanych od 4 do 5 godzin. W poprzednim roku, takich odpowiedzi udzieliło analogicznie 24% i 18% respondentów. Z 15% do 31% wzrosła również liczba mieszkańców, którzy w wirtualnym świecie są dłużej niż 6 godzin na dzień, co pokazuje badanie #RegionyNEXERY2020 zrealizowane przez firmę GfK dla Nexery.

Mieszkańcy Kujaw, Pomorza i części Mazowsza nie tylko coraz więcej czasu spędzają online. Również coraz więcej spraw dnia codziennego realizują zdalnie. Już 94% badanych przyznało, że korzysta z bankowości elektronicznej, 93% dokonuje zakupów online, a91% opłaca przez internet rachunki. Spektakularnie wzrosła także liczba osób załatwiających dzięki dostępowi do sieci sprawy urzędowe, z 38% w badaniu w 2019 roku do 70% w 2020 roku. Internet służy nam również do nauki. Już 39% mieszkańców (versus 21% w 2019 r.) korzysta z kursów internetowych– mówi Paweł Hordyński, Członek Zarządu ds. Finansowych z firmy Nexera.

-Izolacja społeczna wpłynęła na wzrost popularności usług internetowych w Regionie, gdyż rozwiązania onlinedla wielu osób były jedynym sposobem realizacji codziennych spraw. Umożliwiały pracę, prowadzenie biznesu, naukę zdalną, zakupy. Dzięki temu, wiele osób mogło zostać w domach, co pozytywnie wpłynęło na ich bezpieczeństwo, a uciążliwości związane z izolacją społeczną i kwarantanną stały się mniej dotkliwe. Zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym, firmom, urzędom, szkołom dostępu do nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, która sprosta współczesnym wyzwaniom, stało się aktualną i pilną potrzebą. Zgodnie z naszym planem budowy światłowodu, w 2022 r. dostęp do szerokopasmowej sieci w Regionie Kujaw z Pomorzem i Mazowszem będzie posiadać 183 tys. gospodarstw domowych oraz szkoły w ponad 500 lokalizacjach na Kujawach, Pomorzu i Mazowszu. Szkoły i jednostki edukacyjne znajdujące się w zasięgu naszej infrastruktury mają zagwarantowane łącze o prędkości do 100 Mb/s, z którego mogą korzystać bezpłatnie – mówi Piotr Wieczorkiewicz, Członek Zarządu ds. Operacyjnych z firmy Nexera.

Jesteśmy razem online

Dla wielu ankietowanych jedną z najważniejszych funkcji internetujest możliwość pozostawania w kontakcie z bliskimi.Jeszcze istotniejsze stało się to podczas panującej izolacji społecznej. Nie dziwi więc fakt, że aż 91% ankietowanych mieszkańców Kujaw, Pomorza i części Mazowsza zadeklarowało obecność na portalach społecznościowych, a 89% korzystanie z komunikatorów internetowych. Co jednak istotne, dzięki internetowi nie tylko utrzymujemy już wcześniej zawarte znajomości. 31% badanych z Regionu przyznało, że w sieci poznają także nowych ludzi, a co dziesiąty ankietowany szuka miłości korzystając z portali randkowych.

Rozrywka w zasięgu wifi

Internet to także doskonałe źródło rozrywki. Szczególnie dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się oglądanie filmów online, taki sposób spędzania wolnego czasu deklaruje aż 80% respondentów. Niemal trzy czwarte badanych (73%)korzysta w tym celu z płatnej telewizji, a połowa z serwisów VOD. Wśród najchętniej wybieranych rozrywek online, wysokie miejsce zajmuje również słuchanie muzyki za pośrednictwem platform streamingowych, z których korzysta 57% pytanych z Kujaw, Pomorza i części Mazowsza. Popularne jest także dzielenie się plikami za pomocą wirtualnego dysku w chmurze (51% odpowiedzi) oraz prężnie rozwijające się od kilku lat gry online, w które gra 35% mieszkańców Regionu.

– Kujawy, Pomorze i część północnego Mazowsza to Region, który pod wieloma względami jest uznawany za jeden ze słabiej rozwiniętych cyfrowo obszarów w Polsce. Tymczasem, nasze badanie pokazuje, jak błyskawicznie rozwija się społeczeństwo cyfrowe i jak duży postęp można osiągnąć, jeśli tylko zapewni się mieszkańcom odpowiednie narzędzia – w tym przypadku dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej. Choć mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i rozwijania kompetencji cyfrowych wśród mieszkańców, to już teraz wiemy, że kroki, które podejmujemy, idą we właściwym kierunku – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu z firmy Nexera.

źródło: Nexera

zdjęcie ilustracyjne – źródło Rynek Zdrowia