„Las” Leona Wyczółkowskiego – zapraszamy na uroczyste odsłonięcie obrazu

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza w dniu 19 października 2019 roku o godz. 12:00 do Domu Leona Wyczółkowskiego ul. Mennica 7 na uroczyste odsłonięcie nowego nabytku – obrazu Leona Wyczółkowskiego pt. „Las”.
Szczegóły dotyczące uroczystości znajdują się w załączonym zaproszeniu.

Obraz został zakupiony do zbiorów muzealnych z kolekcji prywatnej. Obiekt nie był dotąd ujawniany i eksponowany publicznie. Możliwość zakupu stworzyła więc okazję do uzupełnienia kolekcji artysty o unikatowe dzieło stanowiące projekt dekoracji (do tej pory w zbiorach bydgoskich nie było takiej pracy) oraz reprezentujące wczesną twórczość z okresu krakowskiego (pejzaże tatrzańskie). Nabytek uzupełnił liczącą obecnie 731 obiektów kolekcję o ważny aspekt twórczości Wyczółkowskiego.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków dotacji celowej z budżetu miasta udzielonej przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Na zdjęciu obraz Leona Wyczółkowskiego, „Las”, ok. 1905 r., gwasz, pastel, ciemnobrązowy papier na tekturze, 109,2×79,5 cm

Anna Laska – Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy