Łeba – miasto żywiołów

Łeba to ciekawe miejsce dla ludzi lubiących rozrywkę jak i przyrodę, stąd region ten latem zwykle bywa zatłoczony i tętniący życiem. Łeba to również szerokie, piękne plaże z wyjątkowo miękkim i czystym piaskiem.  Co cennne występuje tu specyficzny mikroklimat o podwyższonej zawartości soli i jodu działających leczniczo. Jest  to bardzo atrakcyjna miejscówka na lato również dla seniorów.

W dniach 17 – 21 czerwca  2019 roku 55 osobowa grupa  mroteckich seniorów wypoczywała w Łebie. Tradycją w klubie jest ,że corocznie seniorzy witają lato nad Bałtykiem. Podczas tego pięciodniowego pobytu klubowicze nie nudzili się.

Pogoda sprzyjała, więc korzystali ze  słonecznych i morskich kąpieli, spacerowali brzegiem morza, by rozkoszować się przyjemnym, morskim powietrzem.  W godzinach wieczornych podziwiali piękne zachody słońca oraz spacerowali ulicami Łeby, gdzie liczne kawiarenki, lodziarnie i smażalnie ryb zapraszały na swoje przysmaki.

Największą atrakcją Łeby są ruchome wydmy.Wydma Łącka to największa ruchoma wydma w Polsce.

Aby się tam dostać należy dojechać kolejką do Rąbki, stamtąd  statkiem udać się w rejs po ogromnym Jeziorze Łebsko, by minąć Muzeum Wyrzutni Rakiet i piechotą (lub melexem) pokonać 2 km odcinek drogi przez las. Oczywiście wydma została zdobyta, jednak nie przez wszystkich, gdyż upał i wysokość wydm nie pozwoliły sprostać zadaniu. Piasku jest tu tak dużo, że można poczuć się jak na pustyni.

Miłym akcentem pobytu był wspólny grill z grupą osób niepełnosprawnych zainicjowany przez klubowiczów. Śpiew przy akompaniamencie akordeonu i wspólna zabawa wprowadziły wszystkich w zabawowy nastrój. Ileż radości  i uśmiechu pojawiło się na twarzach tych osób.

Seniorzy stwierdzili, że warto pomagać. Jakże aktualne w tym momencie stało się zdanie: „Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem”. Tego wieczoru wszyscy byli przyjaciółmi.

Pięciodniowy pobyt szybko minął, ale wspomnienia zapewne pozostaną na długo w pamięci.

tekst i zdjęcia: G. Wiśniewska