Lekcja przyrody w lesie

Uczniowie klas czwartych pod opieką p. Ż. Lustig-Gołębiewskiej i p. B. Witusińskiej: Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich z Punktem Przedszkolnym Iskierki w Trzeciewnicy oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią w poniedziałek 17 czerwca wyjechali na lekcję przyrody do lasu w Kowalewie Nadleśnictwo Szubin. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego projektu „Powiat Nakielski oczami czwartoklasisty” przez Stowarzyszenie Razem Raźniej przy SP nr 2.

Dzieci spotkały się z leśniczym Leśnictwa Kowalewo p. Michałem Markowskim, który opowiadał ciekawostki o lesie, zwierzętach i roślinach. Uczył rozpoznawać drzewa i spotkane rośliny, jak rozróżnić rośliny, które są lecznicze, a które warto unikać, bo są trujące. Zwracał uwagę na prawidłowe zachowywanie się w lesie, mając na uwadze, że jest on domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin.

Wszyscy uczestnicy mogli spotkać sie przy wspólnym ognisku i upiec kiełbaskę. Na koniec p. leśniczy zabrał uczniów nad sztucznie wybudowany pojnik dla zwierząt. Do tego miejsca, jak opowiadał leśniczy, przychodzą zwierzęta, aby ugasić swoje pragnienie. Uczniowie widzieli tam nartniki, kijanki, traszki, pływaka żółtobrzeżka.

To była udana lekcja.

Jolanta Stawicka