Lekcja wychowawcza w II politechnicznej- Jak radzić sobie z przeciążeniem w czasie pandemii?

Nauczanie zdalne podpowiada szereg rozwiązań w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego młodzieży i nie tylko. Lekcje online, za pośrednictwem platformy internetowej, są bardzo dobrą okazją do spotkań z absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Już od wiosny 2020 roku klasa II politechniczna uczestniczy w takich zajęciach. Wychowawczyni, Rozalia Wencel zaprasza na lekcje wychowawcze absolwentów, którzy prezentują swoje kierunki studiów oraz zapoznają młodzież z możliwościami kariery po ukończeniu danych studiów.

O tym jak możemy pomóc sobie sami, jak zadbać o innych, jak wykorzystać zasoby własne
i z otoczenia, opowiadała młodzieży klasy II politechnicznej I LO psycholog Poradni,
mgr Ewa Burzyńska.

Pani psycholog swoje słowa skierowała do młodzieży i nie tylko……

„ Żyjemy w trudnym czasie. Zarówno my dorośli, jak i młodzież oraz dzieci, musieliśmy w krótkim czasie przystosować się do wielu zmian, wyzwań, dodajmy – nie z własnej woli i bez możliwości wcześniejszego przygotowania się lub dokonania wyboru. Nie mamy również doświadczeń z przeszłości, przepracowanych mechanizmów, które moglibyśmy z automatu zastosować. Czy to znaczy, że jesteśmy bezradni i nie dajemy rady?

Nie. Obserwacje pokazują, że przetrwaliśmy już prawie rok oraz jak wiele osiągnęliśmy choćby w obszarze dostosowania oświaty do panujących warunków i obostrzeń. Jednak przedłużający się czas zagrożenia, niepewności i ograniczeń rzeczywiście powoduje pojawianie się objawów świadczących o przeżywaniu stresu przewlekłego. Grozi to przeciążeniem organizmu, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.

Jeżeli do tego dochodzą traumatyczne zdarzenia z bliskiego otoczenia – zagrożenie zdrowia  i życia, pobyty w szpitalu lub nawet śmierć bliskiej, czy znanej nam osoby, stres zdecydowanie się potęguje, to wtedy możemy potrzebować wsparcia i pomocy z zewnątrz.”

Spotkanie on-line odbyło się w czwartek 18 lutego. Klasa oraz wychowawca dziękują pani Ewie Burzyńskiej za ciekawe spotkanie i wartościowe porady, które można znaleźć na stronie internetowej Poradni www.ppppnaklo.pl

Tekst: Rozalia Wencel