Lubelszczyzna i „Nauka bez granic Enjoy science!”

W dniach 18-23 września 2021 roku, już po raz piąty, grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią wzięła udział w XVII Lubelskim Festiwalu Nauki pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. Wyjazd na Lubelszczyznę, wraz z rówieśnikami z czterech szkół (SP Wojnowo, SP Kruszyn, SP w Strzelewo, SP Potulice) odbył się w ramach współpracy szkół objętych patronatem przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i dofinansowany przez Fundację Potulicką.
Przygodę z nauką uczniowie rozpoczęli od udziału w Pikniku Naukowym, inaugurującym XVII Lubelski Festiwal Naukowy. Projekty, w których dzieci wzięły udział, to między innymi: „Jak bronić się przed hejtem w Internecie? Kopciuszek idzie do sądu…” oraz „Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia.”
Piękno Lubelszczyzny uczestnicy wycieczki poznali zwiedzając Lublin, Chełm i jego podziemia kredowe oraz Kazimierz Dolny.
Bardzo ważnym punktem programu wycieczki było, tradycyjne już, spotkanie uczniów i ich opiekunów z przedstawicielami władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Młodzież została serdecznie przyjęta przez Rektora uczelni – ks. dr hab. Mirosława Sitarza, prof. KUL oraz dr Andrzeja Gładysza, prof. KUL, wiceprezesa zarządu Fundacji Potulickiej.
W ramach realizacji przez szkoły patronackie projektu opartego na Encyklice papieża Franciszka „Laudato Si” oraz jako symbol współpracy szkół z uniwersytetem, przed gmachem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Środowisku, wspólnie posadzono drzewko – lipę o pięknym imieniu „Franciszek”.
Wycieczka obfitowała w liczne atrakcje: uczniowie obejrzeli w kinie film, pt. „Czarny Młyn” (fantastyczno-przygodowa powieść dla młodzieży, na podstawie książki Marcina Szczygielskiego), zwiedzili Fabrykę słodyczy „Pszczółka”, uczestniczyli w grach i zabawach integracyjnych.
Nauka nie ma granic, a warto się uczyć, chociażby dla tak udanych wycieczek!

Jolanta Stawicka