Marek Piekarczyk nastrojowo i energetycznie w Więcborku

W niedzielę, w wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku, wystąpiła legenda polskiej sceny muzycznej – Marek Piekarczyk! Koncert zainaugurował tegoroczny wakacyjny cykl wydarzeń pn. Więcbork na Lato 2022.

Minęło już z górą 40 lat, odkąd ogromny talent jednego z najważniejszych rockowych głosów naszych czasów pokochały miliony fanów polskiego rocka. To właśnie na muzyce kultowego zespołu TSA, którego Marek Piekarczyk był jednym z liderów, od lat 80. wychowywały się kolejne pokolenia miłośników haevy metalu czy po prostu rocka. Dziś, w trzeciej dekadzie XXI wieku, Marek Piekarczyk nadal zachwyca charyzmatyczną osobowością, charakterystycznym wokalem oraz niezwykłą kulturą muzyczną, co sprawia, że jest entuzjastycznie przyjmowany zarówno przez krytyków jak i przez publiczność.

Nie inaczej było w Więcborku, gdzie wokalista wystąpił z towarzyszeniem zespołu w składzie: Tadeusz Apryjas – gitara, Jacek Borowiecki – cajon oraz kwartetu smyczkowego: Ada Kwaśniewicz – skrzypce, Aldona Trybulec – altówka, Karolina Drwięga – altówka i Jacek Bielecki – wiolonczela.

Już pierwsze dźwięki przepełnionej nostalgią piosenki Krzysztofa Klenczona “Biały krzyż” zachwyciły interpretacją i.., co było widać, wywołały u słuchaczy dreszcz wzruszenia. Cały koncert, mógł poruszyć zarówno tych, którzy niegdyś z zapartym tchem słuchali TSA, jak i tych, którzy zetknęli się z twórczością Piekarczyka dopiero w ostatnich latach. Nie zabrakło w nim numerów z repertuaru wspomnianego już kultowego zespołu z nieśmiertelnym “51” na czele. Pięknie wybrzmiały także utwory z rock-opery „Jesus Christ Superstar” oraz piosenki autorskie. Szczególnie usatysfakcjonowani mogli być ci, którzy w dzieciństwie lubili się bać w rytm “Marsza wilków” z “Akademii pana Kleksa”.

Podczas koncertu Piekarczyk oddał też swoisty hołd swoim wielkim poprzednikom wykonując piosenki Klanu, Testu, Niebiesko-Czarnych czy Skaldów z mega-hitem, autorstwa tych ostatnich, “Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, który przed laty brawurowo wykonywał też Stanisław Wenglorz.

Marek Piekarczyk porwał słuchaczy i od samego początku nawiązał wspaniały kontakt z publicznością, która z wielkim zaangażowaniem śpiewała razem z artystą. Nie zabrakło także urodzinowego “Sto lat” oraz upominków dla muzyków od współorganizatora koncertu burmistrza Waldemara Kuszewskiego.

Katarzyna Włodarczak – Urząd Miejski w Więcborku