Mesjasz w Filharmonii Pomorskiej

172

To będzie wyjątkowa muzyczno-filmowa produkcja! Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncert online w 40. rocznicę śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. „Mesjasz” już w piątek, 28 maja 2021 roku na kanale YouTube FP o godz. 19:00.

W roku 2021, w sposób szczególny wspominamy osobę Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Filharmonia Pomorska przygotowuje specjalne wykonanie obszernego wyboru arii i chórów z monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla w formie dedykowanej młodemu odbiorcy.  W tym roku minie dokładnie 280 lat od powstania Händlowskiego arcydzieła, które do dziś zachwyca i – jak się okazuje – inspiruje nie tylko muzyków i melomanów.

To co właśnie powstaje jest efektem wrażliwości, wiedzy, umiejętności i talentów zaangażowanych w ten twórczy proces artystów. Sięga jednak czasów, gdy powstawały pierwsze księgi prorockie. Stamtąd bowiem – i oczywiście z Nowego Testamentu – Charles Jennens czerpał wersety do recytatywów, arii i chórów oratorium Händla.

Za muzyczną stronę przedsięwzięcia odpowiedzialny będzie Kai Bumann. Reżyserem całości przedsięwzięcia jest aktor, dziennikarz i konferansjer Bogusław Sobczuk. Partie solowe zaśpiewają; Ingrida Gápová – sopran, Kacper Szelążek – kontratenor, Rafał Bartmiński – tenor, Artur Janda – bas, zaś Polski Chór Kameralny przygotuje jego szef Jan Łukaszewski. Artystom  towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, która tym koncertem  rozpocznie obchody 60-lecia istnienia.

Historyczne przesłanie zawarte w wersetach Mesjasza połączone z muzyką mistrza baroku w wykonaniu współczesnych muzyków i obrazem rzeczywistości „tu i teraz” ma ogromne szanse na wskazanie uniwersalnych dla człowieka wartości w dostępnej formie.

źródło: bydgoszcz.pl